Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Radny Elbląga pyta o schrony

Radny Elbląga Paweł Kowszyński złożył interpelację dotyczącą schronów na terenie Elbląga.
Radny Elbląga pyta o schrony

Autor: fot. Truso media

"W związku z trwającą agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę mieszkańcy naszego miasta zadają pytania dotyczące usytuowania i ilości schronów oraz miejsc ukrycia (obiektów ochronnych) dla ludności cywilnej na terenie miasta Elbląga. Mieszkańcy zwracają uwagę, że miejsca te nie są oznakowane, nie ma informacji gdzie się one znajdują w najbliższej okolicy, a tym samym brak takiej informacji w przestrzeni wzbudza ich zaniepokojenie. Zwracają uwagę, że oznaczenie takich miejsc w okolicy ich zamieszkania dawałoby poczucie bezpieczeństwa, oraz informowało, w którym kierunku się udać w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Mieszkańcom nie chodzi w tym przypadku o podawanie do publicznej wiadomości adresów takich miejsc ale o właściwe i czytelne ich oznaczenie w przestrzeni miejskiej" - napisał w interpelacji radny Paweł Kowszyński.

Na interpelację odpowiedział Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu - "na podstawie pisma Szefa Obrony Cywilnej Kraju dotyczącego nałożenia klauzuli niejawności w zakresie budowli ochronnych informacje dotyczące usytuowania, ilości oraz oznaczenia schronów i miejsc ukrycia w myśl przedmiotowego pisma stanowią informacje niejawne" - - poinformował Antoni Czyżyk.

Przypomnijmy, że o schronach na terenie Elbląga pisaliśmy już jakiś czas temu. Wówczas Łukasz Mierzejewski z biura Prasowego Urzędu Miejskiego poinformował nas, że w naszym mieście znajduje się 55 budowli ochronnych (6 schronów i dodatkowo 49 tzw. ukryć -  o tym czym się różnią piszemy poniżej). Obiekty te przeznaczone są do zbiorowej ochrony ludności przed środkami masowego rażenia, promieniotwórczymi i toksycznymi środkami przemysłowymi. O schrony i ukrycia dbają zarządcy i wspólnoty, które mają je w swoich zasobach.

'Informacja o lokalizacji jest podawana do wiadomości mieszkańców z wyprzedzeniem i w zależności od rozwoju ewentualnej sytuacji kryzysowej" - dodawał w rozmowie z nami Łukasz Mierzejewski.

Schron a ukrycie

 

Schron jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub cennych rzeczy przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich możliwych kierunków.

Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniającą ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub cennych rzeczy przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi tylko z określonych kierunków.

Ukrycie do doraźnego przygotowania to obiekt wstępnie wytypowany na potrzeby ochrony ludności, którego wykorzystanie przewiduje się dopiero w sytuacji podwyższenia gotowości obronnej państwa lub innego zagrożenia, po przeprowadzeniu specjalistycznej oceny technicznej.

Łukasz Nosarzewski

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mariusz Lewandowski 26.03.2022 09:10
Pan Kowszyński mieszka w domu tescia ale chyba nie ma problemu żeby wziął saperkę z wybudował ziemiankę na podwórku ? W razie problemów zaleje ją wodą i będzie baza dla polskiej floty podwodnej,,,,,

nowa 53 23.03.2022 21:23
W blokach były w niektórych klatkach miejsca ukrycia zwane schronami , ale między innymi Wojskowa Agencja Mieszkaniowa przeznaczyła je na piwnice i posprzedawała je lokatorom . A jeśli będą potrzebne to gdzie pójdziemy , chyba na teren Jednostki Wojskowej pod bombardowanie w pierwszej kolejności .

Tobiasz_pustelnik 23.03.2022 19:04
Nie podawać adresu schronów i ukryć ale je oznaczyć by każdy wiedział gdzie są. Pewnie najpierw był pomysł interpelacji a potem refleksja "ale babola strzeliłem". Zapewne Prezydent odpowie jednym zdaniem i to Radnemu wystarczy, bo spytał, Ma wynik, przy wyborach pochwali się społeczeństwu. Gdyby był tak przejęty schronami jak pokazuje że jest przejęty, to zaproponowałby projekt i znalazł fiansowanie na np. wsparcie zarządców by schrony wyrmontowali, bo na pewno nie były remontowane od PRLu.

Reklama
Reklama