Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat.
Jak przekazała nam Anna Grabowska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego - w Oddziale ZUS w Elblągu obecnie 24 osoby pobierają świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia ( 21 kobiet, 3 mężczyzn).
Najstarsi mieszkańcy pobierający świadczenie honorowe to:
- 105 lat - mężczyzna zamieszkujący w Elblągu
- 104 lat - kobieta zamieszkująca w Nowym Mieście Lubawskim
- 104 lat - kobieta zamieszkująca w Nowym Mieście Lubawskim
Spośród 24 osób najwięcej mieszka w Elblągu:
- 12 zamieszkuje w Elblągu
- 3 zamieszkują w Iławie
- 3 zamieszkują w Nowym Mieście Lubawskim
- 2 zamieszkują w Morągu
- 1 zamieszkuje w Sopocie
- 1 zamieszkuje w Ostródzie
- 1 zamieszkuje w Pasłęku
- 1 zamieszkuje w Warszawie.
Już wkrótce honorowe świadczenia dla osób, które ukończyły sto lat, będą gwarantowane ustawą, a co więcej – corocznie waloryzowane. Rada Ministrów przyjęła projekt w tej sprawie. To ważna zmiana dla kilku tysięcy polskich seniorów. Dzisiaj świadczenie pobiera ok. 6 tys. stulatków, ale liczba ta z roku na rok będzie rosnąć.
Świadczenie honorowe wypłacane z urzędu
Prawo do świadczenia honorowego przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia, a pieniądze będą wypłacane z urzędu.
Dotychczas świadczenie odpowiadało wysokości kwoty bazowej obowiązującej w chwili ukończenia przez daną osobę 100 lat. Wysokość kwoty bazowej zmienia się od 1 marca każdego roku, dlatego wysokość świadczenia honorowego była zróżnicowana.
Coroczna waloryzacja
Projektowana regulacja wprowadza dużą zmianę w tym zakresie. Już od 2025 r. nastąpi odwiązanie wysokości świadczenia honorowego od wysokości kwoty bazowej, świadczenie honorowe będzie za to waloryzowane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent.
Oznacza to podniesienie kwoty świadczenia osobom, którym przyznano świadczenie do końca grudnia 2024 r., zamrożenie wysokości świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia na dzień 1 stycznia 2025 r. na poziomie kwoty bazowej (od 1 marca 2024 r. – 6246,13 zł brutto) oraz wprowadzenie zasady, że świadczenie to będzie waloryzowane corocznie 1 marca na zasadach analogicznych, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
Ważna zmiana dla tysięcy polskich seniorów
Dzisiaj świadczenie honorowe pobiera ok. 6 tys. osób. Z roku na rok liczba ta będzie jednak rosła, ponieważ średnia długość życia systematycznie się wydłuża.
Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 roku.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze