Jemioła odgrywała dużą rolę już w kulturze Celtów i Wikingów, to symbol płodności i miłości. Była ważna w obrzędowości świąt zimowych, a do dziś wykorzystywana jest jako ozdoba podczas świąt Bożego Narodzenia, pod którą ponoć warto się pocałować. W tym kontekście trudno uwierzyć, że to pasożyt.
W najbliższym czasie zaplanowane jest usunięcie 10 drzew z terenu Parku Traugutta, które są w bardzo złym stanie zdrowotnym. Posiadają pochylone pnie, z widocznymi ubytkami, próchnicą i pęknięciami. W tym stanie stwarzają zagrożenie dla odwiedzających park. Wśród tych drzew jest również 5 drzew silnie zasiedlonych przez jemiołę – informuje Jacek Żukowski z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Elblągu.
Usuwanie jemioły metodą alpinistyczną przez firmę zewnętrzną może zostać wykonane w cenie 1100-1600 zł za drzewo w zależności od ilości jemioły w koronie, czyli łączna kwota potrzebna na usunięcie jemioły z 40 drzew w Parku Traugutta oscyluje między 44000 a 64000 zł. Pracy może być dużo, bo ocieplenie klimatu sprzyja wzrostowi jemioły. Problem jest monitorowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej na terenach podlegających instytucji.
Napisz komentarz
Komentarze