Mateczki adwentowe to postacie związane z dawnymi tradycjami adwentowymi, które można było spotkać na ulicach Elbląga i innych miastach regionu. Były to kobiety, często starsze, które pełniły rolę swoistych "zwiastunek" nadchodzącego Bożego Narodzenia. Ubrane w charakterystyczne stroje, z chustami na głowach, mateczki wędrowały od domu do domu, niosąc wieści o zbliżających się świętach.
Ich zadaniem było przypominanie mieszkańcom o duchowym przygotowaniu do świąt, zachęcanie do modlitwy i refleksji, a także przestrzeganie przed zbytnim przywiązaniem do doczesnych spraw w tym szczególnym czasie oczekiwania. Czasem rozdawały drobne upominki w postaci kartek z wersetami biblijnymi lub modlitwami. Bywało, że zbierały datki na cele charytatywne lub na potrzeby parafii.
Obecność mateczek adwentowych była również okazją do podtrzymywania tradycji ludowych i przypominania o lokalnych zwyczajach związanych z Adwentem. Ich postać, choć dziś rzadko spotykana, jest pięknym przykładem dawnych, wspólnotowych praktyk, które łączyły mieszkańców w przygotowaniach do Bożego Narodzenia.
W tym roku Mateczki Adwentowe mieszkańcy mogli spotkać na Elbląskim Jarmarku Bożonarodzeniowym na Starym Mieście. A to za sprawą inicjatywy: Małgorzaty Kobus, Beaty Przewłockiej, Elżbiety Mieczkowskiej i Benity Kończak.
Napisz komentarz
Komentarze