Na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu obowiązuje całkowity zakaz palenia. Jako placówka lecznicza, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, szpital jest zobowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na terenie obiektu. Jest to informacja dostępna publicznie, a więc przeznaczona zarówno dla korzystających z obiektu - pacjenci, odwiedzając, jak i dla pracowników. Wszystkie wymagane oznaczenia znajdują się w przestrzeniach szpitala oraz na terenie zewnętrznym.
Bywa jednak, że rzeczywistość odbiega od wymogów. Niepalący zwracają uwagę, że w różnych lokalizacjach dochodzi do łamania przepisów. Szczególnie widoczne jest to przed główny wejściem do szpitala, gdzie można spotkać różne osoby palące, a wśród nich także pacjentów szpitala. Na przestrzeni wielu już lat pracownicy szpitala podejmują działania profilaktyczne oraz akcje interwencyjne w celu zaprzestania tego procederu. Osoby palące pytane o powód takiego zachowania najczęściej tłumaczą to stresem, nałogiem. Jednocześnie po zwróceniu uwagi respektują zakaz. Rozwiązanie jest jednak chwilowe. W szpitalu jest duża rotacja osób, codziennie przyjmowani są nowi pacjenci, odwiedzają ich kolejne nowe osoby, wśród których są oczywiście także palacze.
Wspomniana ustawa zabrania władzom szpitala wydzielenia miejsca dla palaczy w budynku szpitala oraz na terenie placówki. Całkowity zakaz palenia nie jest zakazem wprowadzanym przez dyrektora placówki, dyrektor ma natomiast obowiązek zamieścić na terenie placówki odpowiednie informacje o obowiązującym zakazie, zgodne z wymaganiami tej ustawy.
Osobom łamiącym zakaz palenia grozi grzywna nakładana w trybie postępowania wykroczeniowego. Kara grzywny nie jest nakładana przez kierownika podmiotu, czyli dyrekcję szpitala, lecz stanowi ona sankcję z tytułu wykroczenia. Zgodnie z przepisami, kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami podlega karze grzywny do 500 zł. W takich przypadkach orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia, zatem chcąc doprowadzić do ukarania pacjenta należy dostrzeżone naruszenie zgłosić na policję, która podejmie odpowiednie postępowanie prowadzące do wymierzenia grzywny.
Jak uporać się z osobami łamiącymi zakaz palenia?
Szpital nie ma możliwości zatrzymania osoby, która łamie zakaz. Jak już wspominaliśmy, po zwróceniu uwagi, palacze zaprzestają tej aktywności. Problem jednak nieustannie powraca.
Wypełnione są wszystkie wymogi ustawowe, podejmowane są działania profilaktyczne i interwencyjne. Kluczowe jest tu zachowanie poszczególnych osób palących.
Wojewódzki Szpital Zespolony zachęca do dialogu i zaprasza do przekazywania swoich sugestii zarówno osoby palące oraz osoby niepalące, obecnych i byłych pacjentów szpitala oraz odwiedzających.
Propozycje działań i rozwiązań można kierować mailowo na adres: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze