Jak przekazał Tomasz Wolny - Dunst, radca prawny - Sąd postanowił o ogłoszeniu upadłości Spółdzielni Mieszkaniowej „USŁUGA DOM”, zobowiązując wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności syndykowi w terminie 30 dni od obwieszczenia w Rejestrze. Wierzyciele mogą zgłaszać swoje roszczenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Decyzja Sądu wpisuje się w procesy restrukturyzacyjne mające na celu ochronę wierzycieli oraz przejrzyste zarządzanie majątkiem dłużnika. Wierzyciele i osoby roszczące prawa do nieruchomości dłużnika są zobowiązane do zgłoszenia swoich roszczeń, pod rygorem ich utraty w postępowaniu upadłościowym.
"Postanowienie to stanowi ważny krok w dochodzeniu praw przez wierzycieli oraz organizacji dalszych działań mających na celu zaspokojenie roszczeń w ramach procesu upadłościowego"
- dodaje Tomasz Wolny - Dunst, radca prawny.
Interwencja
"Bez prezesa, zastępcy, z zamkniętym biurem (do odwołania) i zablokowanym kontem - tak "działa" (choć to w tym przypadku to niefortunne sformułowanie) Spółdzielnia Mieszkaniowa Usługa Dom. O sprawie poinformowali nas lokatorzy, którzy nie wiedzą w tej sytuacji, komu mają płacić czynsz i opłaty za media"
- biliśmy na alarm w maju minionego roku.
Problemy finansowe Spółdzielni Mieszkaniowej "Usługa Dom" - do której wysłaliśmy kilka pytań już 11 maja 2023 roku (odpowiedzi do tej pory nie otrzymaliśmy) są najprawdopodobniej spowodowane procesem sądowym, jaki wytoczył jej jeden z wykonawców, domagając się zapłaty kilku milionów złotych. Proces toczy się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku od... 11 lat.
Lokatorzy w tej sytuacji nie wiedzieli, czy nadal mają płacić czynsz spółdzielni, przypomnijmy - konta zostały zablokowane przez komornika. Z drugiej strony w przypadku braku opłat mieszkańcy obawiali się , że któregoś zostaną zwyczajnie odcięci od prądu oraz wody. Zadłużenie w wodociągach w maju minionego roku miały sięgać kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych natomiast w EPEC-U kilkaset tysięcy złotych.
W części budynków jeszcze przed zamknięciem biura Spółdzielni Mieszkaniowej udało się założyć wspólnoty mieszkaniowe, które teraz przejęły problemy lokatorów, i one są odpowiedzialne za rozliczenia. W dużo gorszej sytuacji są mieszkańcy budynków, chociażby przy ulicy Robotniczej, gdzie takich wspólnot nie zdążono jeszcze założyć.
Pisaliśmy o tym pod koniec maja, zaraz po naszej publikacji tematem zajął się program interwencyjny Alarm!
Być może już wkrótce problemy lokatorów się skończą, po tym jak Sąd Rejonowy w Elblągu ogłosił upadłość spółdzielni „Usługa Dom”. Czy tak się stanie? Do tematu powrócimy.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze