W dzisiejszych czasach posiadanie potomstwa staje się aspektem, do którego coraz więcej kobiet pragnie odpowiednio się przygotować. W planowaniu ciąży pomocny jest np. kalkulator miesiączkowy, choć nie jest on jedyną rzeczą, o której warto pamiętać. Jeśli planujesz zajść w ciążę, dowiedz się, o czym nie możesz zapominać!
Ustalenie dni płodnych
Pierwszym krokiem powinno być poznanie swojego ciała i jego biologii. Zatem musisz ustalić, jak długo trwa Twój cykl miesiączkowy, kiedy pojawiają się dni płodne, a kiedy szanse na zajście w ciążę są najmniejsze. Zgodnie z fizjologią kobiecego ciała, poczęcie potomstwa jest najbardziej prawdopodobne podczas owulacji, która przypada na około 14. dzień przed miesiączkowaniem. Różnica kilku dni może pojawić się w zależności od długości cyklu. Wszystko możesz sprawnie wyliczyć za pomocą kalkulatorów, które znajdziesz np. na https://wylecz.to/kalkulatory/kalkulatory/. Pamiętaj, aby właśnie w te dni pozostawać najbardziej aktywną seksualnie.
Suplementacja i zbilansowana dieta
Zdrowa dieta i wsparcie suplementacyjne są dla każdej kobiety planującej ciążę niezwykle ważne. Udowodniono, że mają ogromny wpływ nie tylko na płodność, ale i samopoczucie, libido, a nawet zdrowie rozwijającego się płodu. Dieta powinna być zbilansowana, z ograniczaniem alkoholu, słodyczy i tłuszczów trans. Do grona rekomendowanych suplementów diety zalicza się natomiast: witaminę D3+K2, kwasy Omega-3 (zwłaszcza DHA), kwas foliowy, jod, żelazo. Uważa się, że aby zapobiegać wadom cewy nerwowej u płodu, należy brać je przynajmniej 4 tygodnie przed zajściem w ciążę.
Cierpisz na nerwoból? Poznaj 4 sposoby, które mogą Ci pomóc!
Dbanie o zdrowy tryb życia
Poza dietą kluczowe znaczenie mają czynniki takie jak: unikanie stresu, wysypianie się, wysokie nawodnienie organizmu, czas na relaks i przywrócenie wewnętrznej harmonii. Szanse na zajście w ciążę spadają zwłaszcza u kobiet żyjących w silnym stresie i w biegu. Co ciekawe, wzrastają w momencie odprężenia się i zapomnienia o obowiązkach czy problemach. Dlatego warto pomyśleć o urlopie czy romantycznym wyjeździe z partnerem w najbardziej płodne dni cyklu.
Poprawa stanu zdrowia
Każda kobieta, która planuje zajść w ciążę, powinna jeszcze przed poczęciem potomstwa zadbać o własny stan zdrowia. Kluczowe jest wyleczenie chorób zębów, wszelkich infekcji (miejscowych i ogólnoustrojowych), zadbanie o odporność, a także wykonanie badań profilaktycznych (krwi, moczu, ginekologicznych). Choroby przewlekłe wymagają ustabilizowania. Warto włączyć do swojego życia codzienną aktywność fizyczną, która będzie nieoceniona również podczas ciąży i przygotuje ciało do porodu. Jeszcze na etapie planowania ciąży można skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który udzieli rad i wskazówek odnośnie przygotowania się do tak ważnego momentu w życiu.