Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy ten kosmetyk ci zaszkodzi? Aplikacja ci odpowie

Sposób działania jest prosty. Skanuje się skład produktu, a po chwili aplikacja wyjaśnia, co to jest i jakie ma działanie. Tak działa nowe narzędzie polecane przez UOKiK.
Czy ten kosmetyk ci zaszkodzi? Aplikacja ci odpowie

Autor: iStock

Wyjaśnijmy, Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów podlega Inspekcja Handlowa, która zajmuje się m.in. badaniem, czy oferowane w sklepach rzeczy nie są szkodliwe i czy są prawidłowo oznakowane. Kiedy ostatnio IH zaczęła kontrolować pralki i lodówki, okazało się, że 8,5 procent ze sprawdzonych jest źle oznakowana. Kiedy pod lupę wzięła okrycia wierzchnie, to aż 24 proc. z nich miało inny skład, niż deklarował producent.

Reklama

Teraz UOKiK ma zamiar przedstawić wyniki kontroli kosmetyków, ale już patronuje specjalnej aplikacji, z której mogą skorzystać klienci drogerii.

„Szczególnie ważne jest, aby produkty, których używamy, i które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, włosami, paznokciami – były dla nas bezpieczne” – tłumaczy urząd. I wyjaśnia, że – dokonując wyboru – warto wiedzieć, po co w kremie są przeciwutleniacze albo czy olej canola może uczulić?

Do tego służy aplikacja Kosmopedia. Można się nią posługiwać w internetowej przeglądarce lub ściągnąć aplikację. Jak to działa? Na stronie internetowej można wpisać nazwę składnika (lub wybrać z listy), a system wyjaśni, co to jest. Na przykład Acer Saccharum Extract to „Składnik keratolityczny – złuszcza martwe komórki naskórka dzięki czemu działa wygładzająco i rozjaśniająco na skórę” i jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Z kolei lecytyna może wykazywać łagodny potencjał drażniący skórę i oczy.

„Skanując skład produktu, dowiesz się, jakie ma składniki aktywne czy bazowe, które z nich chronią go przed zepsuciem, a które nadają zapach. Zobaczysz, jakie jest ich pochodzenie – naturalne czy syntetyczne. Ponadto łatwo możesz wykluczyć w swojej pielęgnacji składniki, które cię uczulają oraz zapisać swoje ulubione składy” – opisuje działanie aplikacji UOKiK

I dodaje, że konsumenci mogą się czasem pogubić, bo producenci zmieniają skład kosmetyków. Dlatego warto przeanalizować co jakiś czas skład ulubionego kremu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obywatel XTreść komentarza: Ciekawe kiedy włodarze, pomyślą o tym że są odpowiedzialni za stan drug I na nich spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drogach, ta trasa śmierci powinna być zmodernizowana ile jeszcze ludzi musi ucierpieć na zakrętach śmierci pod ElblagiemData dodania komentarza: 4.04.2025, 18:54Źródło komentarza: Wypadek na trasie Elbląg-Malbork [FOTO]Autor komentarza: Gość 213Treść komentarza: Czy to rzeczywiście jest nowy zakład czy przenoszą tylko swoją lokalizacjęData dodania komentarza: 4.04.2025, 11:54Źródło komentarza: Zakład pracy wkrótce otworzy się na Modrzewinie Południe!Autor komentarza: Rafał z magazynuTreść komentarza: Kolejny obóz pracyData dodania komentarza: 4.04.2025, 07:18Źródło komentarza: Zakład pracy wkrótce otworzy się na Modrzewinie Południe!Autor komentarza: DominikgTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990Data dodania komentarza: 3.04.2025, 23:01Źródło komentarza: Potrącenie na Płk. DąbkaAutor komentarza: PodrużnyTreść komentarza: Już widzę jak ludziom działki zabierają żeby zrobić dwukierunkową chyba że postawią tylko znaki i zakorkują ulicę na amenData dodania komentarza: 3.04.2025, 21:26Źródło komentarza: Dwa kierunki i rondo. Prezydent Elbląga podpisał umowęAutor komentarza: AdaTreść komentarza: Dlaczego pojemniki są na terenach szkół nie na osiedlach?? Kto idąc na basen (lokalizacja pojemnika) bierze stare ubrania ze sobą i tam zanosi!!! Pojemniki potrzebne są na osiedlach!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 19:47Źródło komentarza: Pojemniki na zużytą odzież i tekstylia w mieście. Gdzie stanęły? [LISTA]
Reklama