Jakie nazwisko mogą nosić osoby pozostające w związku małżeńskim?
W polskiej tradycji utarło się, że po ślubie to kobieta przyjmuje nazwisko męża bądź łączy je ze swoim nazwiskiem panieńskim. Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje jednak zdecydowanie więcej możliwości małżonkom, a ostateczny wybór należy do nich.
Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Tym samym zarówno żona może przyjąć nazwisko męża, jak i mąż żony. Każdy z małżonków ma też prawo zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka, tworząc nazwisko dwuczłonowe. Jedyny warunek jest taki, że nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.
Wyboru nazwiska, które każdy z małżonków będzie nosił po ślubie, dokonuje się w formie oświadczenia złożonego przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Brak oświadczenia oznacza, że każdy z partnerów po ślubie zachowa swoje dotychczasowe nazwisko.
Co dzieje się ze wspólnym nazwiskiem po rozwodzie?
Wstępując w związek małżeński, mało kto myśli o ewentualnych problemach. Życie pisze jednak różne scenariusze i czasami okazuje się, że po latach wspólnego życia dochodzi do rozwodu. Jeśli któryś z małżonków przyjął po ślubie nazwisko partnera, w takiej sytuacji na pewno zastanawia się, co z nim zrobić.
W polskim prawie nie ma mechanizmu, który po rozwodzie automatycznie przywracałby nazwisko noszone przed zawarciem małżeństwa. Do zmiany nazwiska nie może też zmusić były partner. Wszystko dlatego, że przez lata trwania związku nosząca go osoba była w ten sposób rozpoznawana, a nierzadko zbudowała biznes kojarzony z nazwiskiem, wypracowała sobie pozycję w danej branży czy stworzyła sygnowane nim publikacje naukowe.
O ile automatyzm ani przymus w zakresie zmiany nazwiska po rozwodzie nie są dopuszczalne, to powrót do starego nazwiska jest możliwy, jeśli taką decyzję podejmie sam zainteresowany. Może to być związane m.in. z chęcią rozpoczęcia nowego etapu w życiu czy negatywnymi uczuciami do byłego partnera.
Jak wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem po rozwodzie?
Za Tobą rozwód i chcesz wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem? Masz do tego pełne prawo. Wystarczy, że umówisz się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego bądź w polskim konsulacie, jeśli przebywasz za granicą.
Jeśli zmieścisz się w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia orzeczenia o rozwodzie, skorzystasz z procedury uproszczonej. Wystarczy, że złożysz oświadczenie w zakresie zmiany nazwiska, aby powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. Formalności są ograniczone i nie zajmują dużo czasu.
Po tym czasie zmiana nazwiska jest możliwa, jednak wyłączną ścieżką będzie zwykły tryb administracyjny. Jako ważny powód we wniosku można wskazać rozwód, a nazwisko może zostać zmienione zarówno na to noszone przed ślubem, jak i inne wybrane zgodnie ze swoją wolą. Decyzję w sprawie wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego. Rozpoznanie sprawy trwa kilka tygodni. Od decyzji przysługuje odwołanie.
Ile kosztuje zmiana nazwiska po rozwodzie?
Zmiana nazwiska po rozwodzie w toku procedury uproszczonej przeprowadzanej w ciągu 3 miesięcy od rozwodu wiąże się z opłatą skarbową w wysokości 11 złotych, jeśli formalności załatwiasz przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Gdy przebywasz za granicą i udajesz się do konsula, musisz przygotować się na 50 euro opłaty konsularnej, którą uiścisz w walucie miejscowej. Wysokość należności poda konsul.
Jeśli nie udało się zmieścić w terminie, pozostaje standardowa procedura administracyjna. W związku ze złożeniem wniosku o zmianę nazwiska musisz ponieść ciężar opłaty skarbowej w wysokości 37 złotych.
Myślisz o zmianie nazwiska po zakończeniu związku małżeńskiego, ale nie masz pewności, jak przeprowadzić procedurę? A może masz inne wątpliwości dotyczące rozstania z małżonkiem? Kancelaria BUTNY https://kancelariabutny.pl/porady-prawne-gdynia/rozwody-gdynia/ zajmuje się sprawami związanymi z rozwodami, w tym w zakresie powrotu do nazwiska sprzed ślubu. Jeśli potrzebujesz wsparcia w formalnościach związanych ze sprawą rozwodową, zgłoś się do nas i skorzystaj z porady prawnej lub zleć reprezentację w postępowaniu.