Jak leczyć grypę?
W leczeniu grypy wykorzystuje się leczenie przyczynowe lub leczenie objawowe. Jak sama nazwa wskazuje, leczenie przyczynowe polega na stosowaniu preparatów, które działają na przyczynę choroby, czyli wirusy. Grypa jest bowiem infekcją powodowaną przez wirusy, a nie bakterie. W jej terapii nie znajdują więc wykorzystania antybiotyki, które posiadają właściwości przeciwbakteryjne. Leki przeciwwirusowe, które są skuteczne w terapii grypy, dostępne są jedynie na receptę. Bez recepty można nabyć leki z izoprynozyną. Substancja ta posiada działanie przeciwwirusowe, ale nie udowodniono jej skuteczności ani w zapobieganiu, ani w leczeniu grypy. Choć więc leki z izoprynozyną dostępne są bez recepty, nie będą one skuteczne wobec wirusów grypy.
Leczenie objawowe jest wystarczające u większości chorych. Leki na grypę - Apteka dla Rodziny oferuje wiele preparatów, które skutecznie łagodzą dolegliwości pojawiające się w przebiegu tej choroby. Można stosować leki na ból, gorączkę, kaszel, katar czy też ból gardła. Najsilniejsze objawy grypy utrzymują się przez pierwsze 3-4 dni. Później zazwyczaj stopniowo ustępują.
Leki przeciwwirusowe na grypę - kiedy się je stosuje?
Na receptę można nabyć leki przeciwwirusowe, które działają na źródło infekcji. Preparaty te skracają czas trwania choroby o ok. 1 dzień. Leki przeciwwirusowe zapobiegają też rozwojowi powikłań. Ich zaletą jest również ograniczenie zakaźności - przyjmowanie leków przeciwwirusowych sprawia, że chory dość szybko przestaje zarażać inne osoby. Istotne jest jednak to, aby taki preparat zażyć jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych oznak choroby. Zaleca się, aby czas od momentu wystąpienia symptomów grypy do zażycia leku nie przekraczał 48 godzin. Wówczas jego skuteczność jest najwyższa. Po tym czasie korzyści z leczenia są już mniejsze - lek może zmniejszyć ryzyko powikłań, ale prawdopodobnie nie wpłynie już na długość trwania infekcji.
Kiedy wprowadzane są leki przeciwwirusowe na grypę? Przepisywane są one przede wszystkim osobom, które znajdują się w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Są one więc często rekomendowane małym dzieciom oraz osobom starszym, po 65 roku życia. Pacjenci z chorobami przewlekłymi również są bardziej narażeni na rozwój powikłań, dlatego często przepisywane są im leki przeciwwirusowe. U innych osób lekarz też może podjąć decyzję o wprowadzeniu takiego preparatu, jeśli badanie potwierdzi grypę, w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwwirusowe, mogą stosować też preparaty łagodzące objawy choroby. W ten sposób terapia działa zarówno na przyczynę grypy, jak i poprawia stan zdrowia oraz samopoczucie chorego.