Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Czy to już ostatnia zmiana czasu? Polacy przekonują Unię Europejską

Przed nami kolejna zmiana czasu zimowego na letni. Czy będzie już ostatnia, jak chce większość Polaków? Nasi politycy właśnie zabiegają o to w Brukseli.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które się tym zajmuje, przekonuje, że rozmowy na ten temat idą w dobrym kierunku.

Reklama

Zdecydowana większość z nas nie chce zmieniać czasu

Kilka lat temu, kiedy Parlament Europejski debatował o zniesieniu zmiany czasu, CBOS zapytał Polaków, co o tym myślą. Okazało się, że zdecydowana większość – aż 78,3 proc. – nie chce zmiany czasu.

A jeśli w Polsce zostałby wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, to – zdaniem większości badanych (74,2 proc.) – powinien to być czas letni środkowoeuropejski. 

Ponieważ jednak PE nie zmienił prawa, więc nadal dwa razy w roku przestawiamy zegarki. 

Kiedy czeka nas najbliższa zmiana czasu?

W 2025 roku z czasu zimowego na letni przejdziemy w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2 na 3. Oznacza to, że tej nocy pośpimy godzinę krócej.

Do czasu zimowego wrócimy ponownie w ostatnią niedzielę października – 26 października 2025 roku. 

Przypomnijmy, że zmiana czasu wynika z dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. W Polsce – dodajmy – zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zostały w nim wyznaczone konkretne daty.

Czas letni zostanie wprowadzony:

  • w 2025 r. – 30 marca,
  • w 2026 r. – 29 marca.

Czas letni zostanie odwołany:

  • w 2025 r. – 26 października,
  • w 2026 r. – 25 października.

To jest wpisane w program polskiej prezydencji

Tymczasem – jak podał „Fakt” – Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wykorzystując polską prezydencję w Radzie UE, chce „przełamać impas i nadać nowy impuls w negocjacjach dotyczących odejścia od sezonowej zmiany czasu”. Bo ten temat „jest wpisany w program polskiej prezydencji”. 

Szef MRiT Krzysztof Paszyk rozmawiał już o tym z komisarzem Apostolasem Tzitzikostasem. Przekonywał go, żeby nie wycofywać zmian w unijnej dyrektywie z planu pracy na 2025 r.

Przypomnijmy jeszcze, że czas zimowy i letni obowiązuje w blisko 70 krajach. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w międzywojniu, a potem w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 r. zmiana czasu obowiązuje już cały czas.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama