Na mapie Polski oprócz sąsiadującego z nami Olsztyna istnieje jeszcze jeden - w województwie śląskim, niedaleko Częstochowy. I to władze tego drugiego Olsztyna chcą zmienić nazwę. W tej sprawie ruszyły już konsultacje społeczne z mieszkańcami.
Władze Olsztyna (w woj. śląskim) chcą zmienić nazwę na Olsztyn Jurajski - "Ta tożsamość i niepowtarzalność Olsztyna zlokalizowanego na Jurze, z jednym takim niepowtarzalnym klimatem i krajobrazem z sosnowym lasem i ostańcami oraz ruinami zamku. O tę tożsamość nam chodzi i dlatego właśnie zaproponowaliśmy przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazwy miasta i gminy z „Olsztyn” na „Olsztyn Jurajski”.W naszym kraju wiele nazw miejscowości się powiela, ale jeśli chodzi o miasta oprócz nas są jeszcze tylko dwa takie przypadki: Józefów (jeden pod Warszawą drugi w lubelskim) i Ujazd (w łódzkim i opolskim). Jest za to sporo miast właśnie z dwuczłonową nazwą. Dla przykładu: Lidzbark i Lidzbark Warmiński, Gorzów Śląski i Gorzów Wielkopolski, Krynica Morska I Krynica Zdrój, Tomaszów Lubelski i Tomaszów Mazowiecki, Sokołów Podlaski i Sokołów Małopolski, Aleksandrów Łódzki i Aleksandrów Kujawski…" - argumentują władze Olsztyna.
Zmiana nazwy motywowana jest także chęcią tworzenia własnej dobrej marki i tożsamości miasta i gminy: "Chcemy promować unikatowe położenie gminy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a uzupełnienie historycznej nazwy Olsztyn o przymiotnik „jurajski” wyraźnie odróżni nasze miasto od Olsztyna na Warmii. Przeprowadzenie procedury zmiany jest uzasadnione geograficznie, zwyczajowo i kulturowo" - dodają władze Olsztyna.
Władze Olsztyna dodatkowo wskazują, że Ilość pomyłek komunikacyjnych, adresowych, pocztowych jest bardzo duża - "prawie codziennie do urzędu trafiają dokumenty adresowane do Olsztyna na północy Polski. Przekazywanie dokumentacji uruchamia dodatkowy tryb administracyjny, powoduje opóźnienie w załatwianiu spraw i generuje niepotrzebnie dodatkową pracę i koszty."
Lokalne władze podkreślają, że zmiana nazwy nie będzie rodzić dla mieszkańców obowiązków związanych ze zmianą dokumentów, w tym dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych. Zmiana nazwy nie wpłynie też na ważność posiadanych umów czy aktów notarialnych. Koszty finansowe z powodu zmiany nazwy poniosą jedynie przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą w Olsztynie. Będą to głównie koszty zmiany pieczątek firmowych. Aktualizacja danych w ewidencji działalności (CEiDG), Urzędzie Skarbowym czy ZUS nie będzie generować opłat.
Bezpośrednie koszty gminy związane będą ze zmianą pieczęci i szyldów z nazwą miejscowości. Koszty te szacowane są na kwotę około 12 tysięcy złotych.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze