Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Od 1 stycznia wchodzi w życie e-recepta. Zobacz jak to działa i wytłumacz seniorom

Od 1 stycznia w całej Polsce wchodzi w życie e-recepta.
Od 1 stycznia wchodzi w życie e-recepta. Zobacz jak to działa i wytłumacz seniorom

Autor: www.expresselblag.pl

1. Koniec ręcznego wypisywania recept
2. Lekarz wyśle ci maila lub SMS'a
3. Do apteki nie pójdziemy już z papierową receptą

Elektroniczna recepta to jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Taka forma ma przynieść korzyści, zarówno pacjentom, lekarzom, jak i farmaceutom. Do jej zalet zalicza się m.in. oszczędność czasu, brak problemów z odczytem, większe bezpieczeństwo, a także kontrola nad obrotem leków refundowanych.

 

Taka recepta jest zapisana w systemie i nie jest potrzebne jej drukowanie. Wystarczy podać w aptece swój PESEL i czterocyfrowy kod, który otrzymuje się sms-em na telefon - wyjaśnia Krzysztof Jakubiak, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

 

Jak dodaje, możliwe będą również telekonsultacje z lekarzem, za pomocą których lekarz będzie mógł przedłużyć czy wystawić receptę bez konieczności spotkania się z pacjentem.

 

E-recepta - jak to działa?
 

Elektroniczna recepta przekazywana jest pacjentowi za pośrednictwem e-maila, SMS lub jako wydruk informacyjny. Oto, jak wygląda jej wystawienie i realizacja krok po kroku:

1. Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-receptę.

2. Otrzymujesz wydruk lub e-receptę drogą elektroniczną, jako e-mail albo SMS z 4-cyfrowym kodem.

3. Udajesz się do apteki.

4. Farmaceuta skanuje kod na wydruku lub z telefonu pacjenta.

5. Otrzymujesz leki.

 

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie obowiązek, aby każda apteka właśnie tak realizowała e-recepty.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

D.K. 03.01.2019 13:14
Większość nie potrafi czytać ze zrozumieniem, ale będą się burzyć. Wyraźnie jest napisane, że pacjent otrzyma WYDRUK lub EMAIL lub SMS. Tadam! Problem starszych ludzi się rozwiązał, a wystarczyło by do końca i dokładnie przeczytać artykuł.

genowefak 30.12.2018 08:46
Dla starszych ludzi jest to NIEWYKONALNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Andi 29.12.2018 09:51
To bardzo dobre rozwiązanie. Skończy się odwieczny problem wykupywania leków w jednym miejscu. Teraz będzie można każdy lek wykupić w innej aptece. Sytuacja hipotetyczna: przykładowo pacjent ma na recepcie dwa leki a w mieście są dwie apteki. Jeden lek z recepty jest w jednej aptece a drugi w drugiej. Kupując w jednej aptece musi zostawić receptę i w drugiej leku nie kupi. Więc musi lecieć z powrotem do lekarza rozpisać leki na dwie recepty albo zamówić brakujący lek w tej aptece w której zostawia receptę i odebrać na drugi dzień. Druga zaleta skończą się bazgroły lekarzy i pomyłki farmaceutów, fakt że rzadko się zdarzają ale jedna zdarzają się czasami. I trzecia zaleta możliwe będą również telekonsultacje z lekarzem, za pomocą których lekarz będzie mógł przedłużyć czy wystawić receptę bez konieczności spotkania się z pacjentem. I tak jak ktoś tu napisał nie ma przymusu korzystania z smsów czy maili, starszym osobom lekarz da wydruk z którym mogą zrealizować kupno leków. Oczywiście malkontentom nie będzie się to podobać i zaczną się narzekania, co widać już i w tych komentarzach.

Olo 29.12.2018 08:20
Totalna bzdura by coś takiego wymyśleć jak 80 -letnia babcia ma odczytać sms lub meila

Mamba 29.12.2018 02:01
A jak będzie wyglądała realizacja recept w aptece internetowej? Czy w końcu nie trzeba będzie osobiście odbierać leku? Dla pacjentów niechodzących byłoby to super rozwiązanie, np. przesłanie kodu do apteki internetowej, opłata i wysyłka leku.

A 28.12.2018 23:39
Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Przecież wyraźnie w 2 pkt pisze: Otrzymujesz wydruk lub e-receptę drogą elektroniczną, jako e-mail albo SMS z 4-cyfrowym kodem. Czyli są trzy możliwości: 1. pacjent dostaje wydruk w przychodni, 2. Dostaje kod smsem, 3. Dostaje maila. I czego tu nie rozumieć ? Jak nie ma telefonu bierze wydruk i idzie do apteki.

Bożena Borys DRS 28.12.2018 18:11
Jest sporo starszych ludzi, ktorzy nie mają telefonu i komputera. Piszę to jako przewodnicząca dzielnicowej rady seniorów, boję się,że to sprawi wiele klopotu seniorom. Warto zrobić jakies spotkania, na ktorych seniorzy otrzymają wsparcie w tej kwestii, szkolenie , informacje itp.

emerytka 28.12.2018 14:22
ciekawi mnie jak ta recepta bedzie wypisana , jesli DELIKWENT ma telefon ,DLA eMERYTA??? bez bajerow,zwykly,bo go na inny nie stac.

Orzech 28.12.2018 15:50
Też o tym pomyślałam nawet niektórzy nie m ają telefonu i co wtedy?

emerytka 28.12.2018 18:27
to może jeszcze e lekarz e wizyta domowa i na koniec e recepta nie wspominając już o e zakładzie pogrzebowym

Reklamadotacje rpo
Reklama