Dla współczesnych nastolatków bycie online to ważny aspekt ich codziennego życia, który ma niestety również swoją ciemną stronę – cyberprzemoc. Wydarzenie było okazją do podsumowania procesu badawczego, związanego z cyberprzemocą wśród elbląskich nastolatków. Badania, które zostały przeprowadzone przez organizatora spotkania- Zespół Szkól Technicznych - na ponad ośmiuset uczniach elbląskich szkół podstawowych z klas siódmych i ósmych, niestety nie napawają optymizmem.
Warto podkreślić, że cyberprzemoc może przybierać różne formy: wyszydzania, hejtu, groźby czy pomówienia. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej skutki mogą być naprawdę katastrofalne: zmiany somatyczne, bóle głowy, bóle brzucha, stany depresyjne, a nawet samobójstwa. Młodzież często nie zdaje sprawy z faktu, że prosty i z pozoru beztroski wpis w sieci, aby komuś dokuczyć może mieć również swoje konsekwencje prawne. Dlatego tak ważne, jest aby wciąż edukować młodych ludzi w tym zakresie.
Podczas spotkania odbył się także konkurs, w którym 5 elbląskich szkół podstawowych zaprezentowało na scenie swoją wizję przemocy w sieci. Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Witolda Wróblewskiego w ramach miejskiego programu „Bezpieczny Elbląg. Współdziałanie i aktywizacja społeczna”.
[WIDEO]
AG
Napisz komentarz
Komentarze