Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Elblągu cena ciepła wzrośnie...

Od 15 października 2021 zmianie ulegnie cena za ogrzewanie i ciepłą wodę. Jak podał EPEC, powodem jest dalszy, wysoki wzrost cen uprawnień do emisji CO2 - to koszt niezależny od EPEC. Całkowita średnia cena za ciepło dla odbiorców końcowych wzrośnie o 2,09 proc.
W Elblągu cena ciepła wzrośnie...

Autor: fot. pixabay/Ilustracja do tekstu

 

"Cena za ciepło wzrosła, ponieważ wzrosły opłaty, jakie trzeba ponieść za zakup uprawnień do emisji CO2. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących cenę ciepła. Z problemem boryka się cała branża ciepłownicza i energetyczna. Cena uprawnień do emisji CO2, która jeszcze w listopadzie 2020 wynosiła 26,37 euro za tonę, w dniu zatwierdzenia zmiany taryfy EPEC wynosi już 60,62 euro za tonę. " - czytamy w komunikacie EPEC.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową Taryfę dla Ciepła, o którą wnosił EPEC. Nowe stawki wejdą w życie od 15 października br. Średnia stawka ogółem za 1 GJ i MW wzrosła o 2,09 proc. Cena za dystrybucję ciepła pozostaje bez zmian. 

Wzrosła też cena gazu

Wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2 dotyka wszystkich wytwórców ciepła i energii w Polsce, pracujących w technologiach opartych o węgiel i - w mniejszym stopniu tych, którzy korzystają z gazu. Z tego powodu wzrosła też taryfa na gaz - od 1 sierpnia cena błękitnego paliwa dla odbiorców indywidualnych jest wyższa o 12,4 proc. 

Red.

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

crypaZnowotworem 02.10.2021 12:44
Z roku na rok koszty emisji CO2 będą tak wysokie,że nawet złodzieje, których nie małą wciąż dookoła nie będą mieli zysku czy pożytku. Za 4 lata bezsensu zapłacona kwota kosztów e.CO2 przewyższy sześciokrotnie koszt inwestycji, której zadaniem byłoby zredukowanie całkowite e.CO2. Tym samym zrezygnowanie z ogrzewania węglem. Zamiast puszczać zagłówki w koło debilnych mieścin typu Kadyny itp. wystarczyłoby ogrodzić Zalew Elektrownia Wodną, wypoziomować jego wpływ od strony Bałtyku i utrzymać niski poziom terenu jako spadek wodny. Takie przedsięwzięcie trwało by 4 lata, Zapewniło by spadek emisji CO2 do 0,002%, więc tak że obniżenie cen ogrzewania o ciepla o jakieś 800%. Czyli w tym kraju obniżyło by to koszty o 0% bo przecież ktoś zaraz by wpadł na pomysł, że można się nachapać.

jasewna 30.09.2021 03:21
Want and effortless approach to do Emini S&P trading? Google Emini S&P Trading Secret to learn more.

Z Elbląga 29.09.2021 18:19
Ceny ciepła rosną, a u mnie w mieszkaniu grzejniki są zimne-więc pytam za co mam płacić za zimne grzejniki?

Elblazanka 29.09.2021 16:57
Mnie zastanawia jedno. Sielanka placi za jednostke ciepla 2,5 zl a mniejsze wspolnoty nawet 4,5 za te samo cieplo. Skad takie różnice?

Tu jest Polska a nie polin. 29.09.2021 16:52
Trzymajcie się za portfele. Od 89 roku gudłaje i szabesgoje działają na szkodę polskiego interesu narodowego. Zniszczony przemysł, kopalnie to tylko kwestia czasu, włókiennictwo, cukrownie, niszczą rolnictwo, sadownictwo.... No i poczekajcie na ceny prądu. A jak wprowadzą podatek katastralny to będziecie żreć tynk i robaki.

Reklama
Reklama