Zgodnie z dyspozycją art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym:
- Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela lub posiadacza.
Należy zwrócić uwagę na wskazania ustawodawcy zawarte w tym przepisie:
- pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych - pozornie zapis ten jest jasny i czytelny. Jednak należy sprawdzić, czy na przedniej szybie samochodu nie ma przypadkiem naklejki z numerem rejestracyjnym.
- pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany - na co ma zwrócić uwagę osoba, która dokonuje takiej oceny? Czy karoseria pokryta grubą warstwą brudu jest wystarczającym powodem do usunięcia pojazdu? A może korozja nadwozia, brak powietrza w ogumieniu lub powybijane lusterka będą spełniały kryteria wraka?
Tak zapisana przez ustawodawcę dyspozycja nakazuje wzrokowe oględziny wyglądu zewnętrznego samochodu i tylko na tej podstawie należy kwalifikować pojazdy jako wraki. Z pewnością każdy przypadek należy rozpatrywać osobno.
- usunięty z drogi - ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania. Jednocześnie zaznaczyć należy, że nie można zlecić odholowania pojazdu z podwórek, trawników, itp.
Pojazd może zostać usunięty z drogi - może, to znaczy, że nie musi. Funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Może najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu, a jeżeli to się nie powiedzie, dopiero wtedy może zlecić odholowanie - pod warunkiem ,że znajduje się w miejscu wskazanym przez ustawodawcę.
Źródło: Straż Miejska w Elblągu
Napisz komentarz
Komentarze