Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Odpływ liniowy – jak go wybrać, by nie żałować?

Dobór odpływu liniowego nie jest najprostszy. Jak tego dokonać, by cieszyć się komfortowym prysznicem przez wiele lat? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym w Twojej łazience nie pojawi się brzydki zapach i nie będziesz martwić się potencjalnym zalaniem łazienki!
  • 01.02.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odpływ liniowy – jak go wybrać, by nie żałować?

Czy jest to rozwiązanie do każdej łazienki?

Odpływy liniowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, gdyż są minimalistyczne i atrakcyjne wizualnie. Można je umieścić w dowolnym miejscu i dopasować na wymiar, co jest szczególnie cenne w przypadku łazienki umieszczonej na poddaszu pod skosami. Rozwiązanie to wymaga jednak odpowiednich przygotowań i nie wszędzie uda się uzyskać powierzchnię prysznicową równą z resztą podłogi. Wynika to z faktu, że wszelkie materiały są umieszczone pod powierzchnią posadzki. Dlatego na odpływ liniowy warto zdecydować się już na etapie planowania budowy domu, a w przypadku mieszkania – po zapoznaniu się z możliwościami technicznymi i pozytywnych konsultacjach ze specjalistą, w czasie generalnego remontu łazienki.

Przepustowość syfonu a odpływ liniowy

Niezwykle ważnym parametrem jest przepustowość syfonu. To od niej zależy, jaka będzie jego wydajność odpływu liniowego. W końcu nikt nie chce zalać swojej łazienki. Informacje na temat przepustowości umieszczane są w opisach technicznych poszczególnych producentów.

Spadek w odpływie liniowym – czy trzeba go uwzględniać w konstrukcji?

Specjaliści zalecają, by spadek wynosił ok. 2%, co ułatwi spływanie wody do syfonu, zwłaszcza w przypadku dłuższych odpływów. Spadek wykonywany jest z jednej strony podłogi, nie tak, jak w przypadku odpływów punktowych, gdzie spadek występuje z każdej strony podłoża.

Czy czyszczenie odpływu liniowego może być kłopotliwe?

Większość producentów deklaruje, że czyszczenie rynien odpływu jest niezwykle proste. Część z nich wyposażono w specjalne sitko, które zbiera zanieczyszczenia, takie jak włosy. Jeśli chodzi o nieprzyjemny zapach pochodzący z syfonu, większość odpływów jest zaopatrzona w specjalne blokady, które umożliwiają wyczyszczenie syfonu w razie powstania z osadu z nieczystości.

Ruszty odpływu – jaki materiał jest najlepszy?

W poszczególnych ofertach można zauważyć, że najczęściej ruszty wykonane są ze stali nierdzewnej polerowane (błyszczące, mogą być trudne w czyszczeniu), szczotkowane (półbłyszczące, mają szczotkowany wzór w poprzek długości odpływu) i matowe. Można również sięgnąć po szklane panele, a także modele do wyklejania płytkami. Każdy z nich ma różne zalety i zazwyczaj wybór sprowadza się do aranżacji łazienki i stylu wnętrza. Wykonane ze stali nierdzewnej ruszty są odporne na działanie korozji, przez to ryzyko powstania rdzy na ich powierzchni od nieustannego kontaktu z wodą jest bliskie zeru.

--- Artykuł sponsorowany ---