Kompleksowe, czyli jakie?
W zbożach ozimych występuje wiele gatunków chwastów dwuliściennych oraz dominuje jeden przedstawiciel rodziny jednoliściennych — miotła zbożowa. Herbicydy lub rozwiązanie kompleksowe można zdefiniować jako produkt bądź też mieszaninę opryskową, przeznaczoną do zwalczania wszystkich chwastów występujących w uprawie zbóż ozimych. W przypadku gotowych produktów zawiera on zwykle 2-3 substancje czynne o wzajemnie uzupełniającym się spectrum zwalczanych chwastów oraz bardzo często również o innych mechanizmach działania. Gotowe herbicyd o skuteczności potwierdzonej podczas wieloletnich badań rejestracyjnych jest wygodnym i pewnym rozwiązaniem.
Działanie jesiennych herbicydów
W okresie jesiennym bardzo rzadko aplikowane są herbicydy o działaniu nalistnym. Wyjątkiem mogą być produkty zawierające substancje czynne tribenuron metylu lub pinoksaden. Zwłaszcza ta pierwsza substancja często znajduje zastosowanie w mieszaninach opryskowych ze względu na niski koszt i jednocześnie bardzo dobrą skuteczność na samosiewy rzepaku i chabra bławatka.
Środki chwastobójcze stosowane jesienią koniecznie muszą mieć bardzo dobre działanie doglebowe. Wczesny termin aplikacji przypada w fazie pierwszego liści właściwego zbóż, więc powinien zabezpieczyć plantację przed wschodami chwastów przez okres kilku miesięcy. Jesienią aplikowane są najczęściej produkty zawierające: prosulfokarb, flufenacet, diflufenikan, chlorotoluron, metrybuzyna, pikolinafen.
Eliminacja chwastów od kiełkowania
Wschody chwastów w oziminach trwają do zatrzymania wegetacji, jeżeli zabieg herbicydowy nie został wykonany. Do zwalczania chwastów na tym etapie wystarczy duże mniej substancji czynnej niż w fazie kilku liści. Dlatego też długie i dobre działanie doglebowe zatrzymuje rozwój chwastów już na etapie kiełkowania lub wschodów. W związku z tym produkt może wykazywać skuteczność działania nawet kilka tygodni po zastosowaniu i pomimo znaczniej redukcji ilości substancji czynnej w wierzchniej warstwie gleby.
Przeciwko jakim chwastom zabieg jesienny?
Z racji tego, że niezależnie do terminu zabiegu jesiennego jeszcze wszystkie chwasty nie wzeszły, dobór środka lub komponentów mieszaniny opryskowej przeprowadzany jest na podstawie historii pola. W pszenicy ozimej i pozostałych zbożach występuje długa lista chwastów jednoliściennych, którą otwiera przytulia czepna, mak polny, chaber bławatem, a zamykają chwasty niskiego piętra takie jak przetaczniki, czy fiołek polny.
Regionalnie, najczęściej w wyniku złego doboru herbicydów w innych uprawach może dojść do zjawiska kompensacji chwastów. Oznacza ono, że jeden gatunek niemający najczęściej dużego znacznie gospodarczego zaczyna dominować uprawę i staję się dużym oraz trudno zwalczalnym problemem.
Spośród chwastów jednoliściennych największym zagrożeniem jest miotła zbożowa. Jest to zdecydowanie najpowszechniej występujący chwast z tej rodziny. Jednak z roku na rok rozszerza się zasięg wyczyńca polnego, którego dużo trudniej zwalczyć niż miotłę zbożową.
Herbicydy kompleksowe
W ofercie sklepu internetowego firmy Osadkowski zostały zamieszczone wszystkie najważniejsze herbicydy kompleksowe, czyli wieloskładnikowe produktu umożliwiające skuteczną eliminację chwastów. Jednym z produktów zawierających, aż 3 substancje czynne jest Bacara Trio 516 SC, którą znajdziesz tutaj: https://osadkowski.pl/produkt/bacara-trio-516-sc-5l--s-110088. W jej skład wchodzi:
- flufenacet grupa 15 wg HRAC
- diflufenikan grupa 12 wg HRAC
- diflufenikan grupa 5 wg HRAC
Takie połączenie substancji czynnych pozwala nie tylko na skuteczną eliminację chwastów, ale równie wpisuje się doskonale w strategię przeciwdziałania odporności.