Profilaktyka jest bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie. W przypadku wielu chorób wczesne rozpoznanie jest kluczowe dla sukcesu leczenia. Dlatego wszelkie badania profilaktyczne u dzieci należy wykonywać zgodnie z kalendarzem, a także dodatkowymi zaleceniami lekarskimi. Jakie parametry są w nich najważniejsze?
Morfologia krwi – co w niej widać i dlaczego warto ją wykonywać?
Uważa się, że morfologia krwi jest badaniem niezwykle czułym, ale bardzo mało specyficznym. Oznacza to, że bardzo wiele chorób i innych problemów zdrowotnych może wpływać na nieprawidłowe wyniki morfologii. Niektóre z nich mogą być poważne, inne będą np. naturalną konsekwencją przebytej infekcji. Dlatego, kiedy zauważysz np. podwyższone płytki krwi u dziecka, nie jest to od razu powód do paniki.
Wszelkie wyniki badań krwi powinny być konsultowane z lekarzem, który je zlecił. Każde z nich może ułatwić postawienie diagnozy lub wskazywać na konieczność przeprowadzenia kolejnych badań.
Niedobory u dziecka – jak je rozpoznać?
Kolejną grupą badań, które mogą być konieczne u dzieci, są testy, pozwalające wykryć niedobory. W tym celu zwykle sprawdza się poziom witamin, np. witaminy d, czy składników mineralnych, np. wapnia. Często występującą nieprawidłowością jest też niedobór żelaza u dziecka. Taki stan może prowadzić do rozwoju niedokrwistości i związanych z nią problemów zdrowotnych.
Duże znaczenie mają też badania określające poziom białek – pozwalają one na wykrycie ewentualnego niedożywienia białkowego, które może być dla dziecka niebezpieczne.
Choroby zakaźne wieku dziecięcego sprawdź!
Pomiary wzrostu i masy ciała u dzieci
Każde dziecko powinno być regularnie ważone i mierzone. Takie badania bardzo często przeprowadza się u niemowląt — wówczas tempo wzrostu i przybierania na wadze jest niezwykle istotne i może być wyrazem prawidłowego rozwoju. Również starsze dzieci powinny być poddawane takim pomiarom. Dzięki temu można ocenić ich rozwój na tle rówieśników.
Należy pamiętać, że w przypadku dzieci nie stosuje się popularnego wskaźnika BMI. Korzysta się raczej z siatek centylowych, pozwalających ocenić rozkład danej cechy wśród dzieci w tym samym wieku.
Profilaktyczne badania wzroku i słuchu
Dzieci powinny też być poddawane regularnym badaniom wzroku i słuchu. Zidentyfikowanie wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie jest z wielu powodów bardzo ważne. Niezdiagnozowane wady wzroku i problemy ze słuchem mogą prowadzić do pogorszonych wyników w nauce, trudności w odnalezieniu się w grupie rówieśniczej i radzeniu sobie z codziennymi sprawami, oraz wpływać na ogólny rozwój psychofizyczny dziecka.
Zalecenia dotyczące częstotliwości takich testów są ustalane odgórnie. Lekarz może też stwierdzić, że u konkretnego dziecka konieczne jest częstsze wykonywanie badań.