Po czym rozpoznać, że w naszym domu pojawiły się pluskwy? Jakie są objawy ugryzienia przez pluskwę? W jaki sposób zwalczyć pluskwy raz na zawsze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących pluskiew znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.
Czym charakteryzuje się pluskwa?
Dorosłe pluskwy są niewielkie, bo osiągają zaledwie 5-7 mm i wyglądem mogą przypominać pestkę, np. z jabłka. Mają owalne, zwężające się ku przodowi i spłaszczone ciało. Pasożyty te bardzo szybko się poruszają i trudno jest je złapać. Są bardzo wytrzymałe, dlatego nawet jeśli uda nam się jedną z nich schwytać, rozprawienie się z nią wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Pluskwy są koloru brązowego, który przybiera ciemny odcień, gdy robak jest po posiłku, i który jaśnieje, jeśli insekt przez długi czas nie miał styczności z ludzką krwią.
Źródło: Wikimedia Commons
Skąd się biorą pluskwy w domu?
Pluskwy do naszych mieszkań trafić mogą na różne sposoby, nie ma jednak szans na to, że pojawią się na skutek zalegającego brudu i nieczystości. Najczęściej przynosimy je nieświadomie i dopiero po czasie orientujemy się, że w naszym lokum zalęgły się insekty.
Pasożyty możemy przetransportować na ubraniu, w podręcznym bagażu lub w meblach z odzysku. Na styczność z nimi najbardziej narażone są osoby, które dużo podróżują, jak i ci, którzy w swojej pracy odwiedzają domy innych ludzi, czyli np. hydraulicy i elektrycy. Wystarczy, by niepostrzeżenie do torby z narzędziami przedostała się pluskwa, która potem zadomowi się u nas w mieszkaniu.
Pojawia się też pytanie, gdzie szukać pluskiew, jeśli mamy podejrzenia co do tego, że są one obecne w naszym domu? Miejsca, które szczególnie upodobały sobie insekty to przede wszystkim meble tapicerowane, boazeria i tapety. Pluskwy lubią też wszelkiego rodzaju szczeliny, pęknięcia i małe dziurki. Gnieżdżą się w szwach, zagięciach materiału, gniazdkach elektrycznych i za listwami. Czasem trzeba się długo naszukać, zanim zlokalizuje się pluskwy.
Pluskwy - objawy ugryzienia
Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, pluskwy żywią się ludzką krwią. Swoją ofiarę atakują najczęściej nocą, kiedy śpi. Lokalizuje ją dzięki wrażliwym czułkom, które wyczuwają ciepło i zapach delikwenta.
Reakcja na ukąszenie przez pluskwę może być różna - u jednych nie pojawią się żadne ślady, a u innych natychmiast wystąpi reakcja alergiczna. Miejsca po ukąszeniach nie bolą, ale swędzą.
O obecności pluskiew w mieszkaniu świadczą też plamy z krwi oraz mdły, słodki zapach.
Skuteczne sposoby na pluskwy
Po pierwsze i najważniejsze, na pluskwy nie działają żadne domowy sposoby. Można ich próbować, ale to tylko strata czasu. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie trudu, od razu zainwestuj w skuteczny specyfik na insekty (znajdziesz go np. tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/).
Profesjonalne sposoby na pluskwy to m. in. zamgławianie ULV, oprysk ciśnieniowy, wymrażanie mieszkania ciekłym azotem, a także wygrzewanie całego lokum. Najważniejsze, by przy stosowaniu wspomnianych sposobów pamiętać o zachowaniu wszelkich norm i zasad bezpieczeństwa.
Jak zwalczyć pluskwy domowymi sposobami?
Domowe sposoby przydadzą się za to przy sprzątaniu mieszkania i oczyszczaniu przedmiotów, tak aby nadawały się do dalszego użytku. To co można wyprać powinniśmy wyprać w temp. co najmniej 60 st. Celsjusza a potem wysuszyć gorącym powietrzem, natomiast wszystkie inne przedmioty, na których nam zależy a które nie nadają się do prania, trzeba umieścić w zamrażarce na kilkanaście godzin. Pamiętajmy przy tym, by temperatura nie była wyższa niż -20 st. Celsjusza. Całe mieszkanie powinno się odkurzyć, a jeśli to możliwe, wszystkie podłogi wyczyścić przy pomocy myjki pracującej na bazie pary wodnej.
Namnażające się w mgnieniu oka pluskwy spędzają Ci sen z powiek? Odwiedź sklep Tedan.pl, gdzie znajdziesz profesjonalne środki na pluskwy i inne insekty. Sprawdź tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-pluskiew/.