Straż Miejska w Elblągu przypomina, że użytkownicy hulajnóg nie tylko zobowiązani są do parkowania hulajnóg zgodnie z przepisami, ale także przestrzegania wszystkich przepisów prawa o ruchu drogowym, w tym znaków drogowych.
Pozostawiona na środku jezdni, chodnika czy drogi dla rowerów hulajnoga stwarza realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego - kierujących, pieszych czy rowerzystów.
Jak zatem prawidłowo zaparkować hulajnogę? Reguluje to Artykuł 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
3. Dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2.
Napisz komentarz
Komentarze