Flis Kanałem Elbląskim jest rekonstrukcją historyczną spławów sosny taborskiej, jakie odbywały się na Kanale. Uczestnicy flisu płyną tratwą zbudowaną z siedmiu 14 metrowych tafli, spławiając w ten sposób 70 m3 drewna. Trasa I Flisu Kanałem Elbląskim wynosi ponad 150 kilometrów i wiedzie wzdłuż kanałowych tartaków, od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki aż do Elbląga. We wszystkich miejscach postoju organizowane są także flisackie festyny.
Na Kanale Elbląskim ostatnie tratwy widziano przeszło pięćdziesiąt lat temu. Współczesne flisactwo – jak mówi Mieczysław Łabęcki, jeden z trzech retmanów w Polsce – to nie tylko tradycyjny spław drewna i poznawanie tajników flisackiego rzemiosła, lecz także kultywowanie tradycji flisackich, nazewnictwa, komend tratwianych, obyczajów folkloru, pieśni flisackich, ubioru i tradycyjnego jadła.
Program konferencji:
12:00 Otwarcie konferencji
12:10 Jadwiga Klim: Kanał Elbląski – zaczęło się od drewna
12:30 Wiesław Skrobot: Na granicy lądu i wody. Społeczno-gospodarcze i kulturowe znaczenie bindug nad jeziorem Jeziorak i jezior podostródzkich – próba refleksji
12:50 Sławomir Dylewski: Techniki spławu drewna
13:10 Kazimierz Skrodzki: Spław drewna na Kanale Elbląskim
13:30 Dyskusja
14:00 Zamknięcie konferencji