Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

W Elblągu brakuje jednej grupy krwi. Możesz pomóc

Media obiegła w ostatnim czasie informacja, jakoby w centrach krwiodawstwa miało brakować tego bezcennego surowca. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Elblągu.
W Elblągu brakuje jednej grupy krwi. Możesz pomóc

Autor: iStock

W ubiegłym tygodniu rosyjskie wojska rozpoczęły konflikt zbrojny w Ukrainie. Każdego dnia do Polski przyjeżdżają tysiące uchodźców, którzy uciekają przed wojną. We wszystkich polskich miastach organizowane są zbiórki artykułów, dzięki którym Ukraińcy mogą mieć zapewnione podstawowe potrzeby. Polacy przyjmują matki z małymi dziećmi pod swoje dachy, pracodawcy oferują miejsca pracy, organizowane są też zbiórki pieniędzy na zakupy i transport. Na tle tych wszystkich wydarzeń pojawiła się również informacja, że w związku z coraz większą liczbą uchodźców przybywających do naszego kraju, zwiększyło się również zapotrzebowanie na donację krwi.

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Olsztynie, pod które podlega elbląski punkt pobrań, można na bieżąco sprawdzać, w jakim stanie są obecnie stany magazynowe tego surowca. Z raportu publikowanego na dzień 4 marca wynika, że deficyt dotyczy tylko jednej grupy krwi:

- ARh+ - 100 proc. (wystarczająca ilość),
- 0Rh+ - 100 proc.,
- BRh+ - 100 proc.,
- ABRh+ - 100 proc.,
- ARh- -  100 proc.,
- BRh- - 100 proc.,
- ABrh- - 100 proc.,
- 0RH- - 10 proc. 

Oznacza to, że banki krwi są obecnie w pełni zabezpieczone. Najpilniejsza potrzeba donacji dotyczy grupy 0RH-, i to właśnie jej posiadacze powinni zmobilizować się do uzupełnienia braków. Potwierdza to wystosowany przez RCKiK komunikat:

Graf.: RCKiK Olsztyn

Warto śledzić informacje publikowane na stronie internetowej centrum krwiodawstwa w Olsztynie i w razie potrzeby poddać się zabiegowi. Dlaczego? Oprócz korzyści, takich jak dzień wolny w pracy czy możliwość odliczenia donacji w rozliczeniu rocznym, dawcy krwi otrzymują bezcenną nagrodę – satysfakcję, że ich gest uratował ludzkie życie.

Na donację powinniśmy poświęcić ok. 1-2 godzin. Po przyjściu do punktu pobrań wypełniamy specjalną ankietę dotyczącą stanu zdrowia. Następnie za pomocą szybkiego testu badany jest poziom hemoglobiny – jeśli jest wystarczający, przechodzimy na badanie. Lekarz przeprowadzi krótki wywiad, sprawdzi ogólny stan zdrowia, zmierzy ciśnienie i w razie braku przeciwwskazań, skieruje nas do gabinetu zabiegowego, gdzie pielęgniarki pobiorą od nas niespełna pół litra krwi. Zabieg jest bezbolesny, a sama donacja trwa kilka minut.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

aga 05.03.2022 20:59
a gdzie można się zgłosić ?

Gov 04.03.2022 20:09
W tej sprawie z miejscowym lekarzem w punkcie pobrań porozmawiajcie, gdy zgłosi się chętni to ich odesłał sugerując się wyglądem.

Reklama
Reklama