Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bankowość internetowa na celowniku oszustów. Przed logowaniem sprawdź jeden szczegół

Klienci pięciu banków znaleźli się na celowniku oszustów, którzy w ostatnim czasie nasilili swoje działania związane z przechwytywaniem danych do bankowości elektronicznej za pomocą fałszywego panelu logowania. Na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą wyłudzaczy?
Bankowość internetowa na celowniku oszustów. Przed logowaniem sprawdź jeden szczegół

Autor: iStock

Metoda stara, ale wciąż działa

Wystarczy odrobina nieuwagi, aby w ciągu kilku minut przekazać cyberprzestępcom wszystkie informacje, które są im potrzebne do rozporządzania naszymi środkami dostępnymi na rachunku bankowym. Metoda fałszywego pulpitu znana jest od dawna, jednak w ostatnim czasie działania złodziei nasiliły się. Hakerzy tworzą strony internetowe odzwierciedlające niemal w każdym szczególe te, przez które klienci logują się do serwerów swoich banków. Ofiary nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że wypełniając formularz, przekazują login i hasło naciągaczom.

Jak podaje portal dobreprogramy.pl, tego typu wzmożone działania dotyczyły w ostatnim czasie elektronicznych serwisów Alior Banku, mBanku oraz Banku Pekao S.A. Według informacji przekazanej przez  zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci CERT, fałszywe kampanie odnotowały również Bank Millenium oraz Credit Agricole.

Na co zwrócić uwagę przed logowaniem?

Przede wszystkim należy zrezygnować z użytkowania wszelkich linków załączonych w wiadomościach e-mail oraz SMS. Eksperci ostrzegają również, że ostrożność należy zachować również wybierając stronę banku z wyników wyszukiwania Google, ponieważ cyberprzestępcy wykorzystują do uskuteczniania swoich oszustw sponsorowane witryny.

CERT Polska opublikował na Twitterze przykłady sfałszowanych stron, które pomogą użytkownikom zweryfikować bezpieczeństwo użytkowanych witryn. Niepokój powinien wzbudzić link, którego konstrukcja przypomina raczej ciąg przypadkowych znaków. Nie widnieje w nim również nazwa wybranego banku, a jedynie słowo „login”, którego zadaniem jest uśpienie czujności ofiary.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama