Zły stan drogi może doprowadzić do uszkodzenia naszego pojazdu. Podpowiadamy co w takiej sytuacji należy zrobić, aby uzyskać odszkodowanie.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych: „Do zarządcy drogi należy w szczególności: przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazywanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego; wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających;” Kierowca może zatem ubiegać się o odszkodowanie od instytucji zarządzającej drogą, na której doszło do uszkodzenia pojazdu w wyniku zaniedbania.
Jeśli dojdzie do uszkodzenia naszego pojazdu z powodu złego stanu drogi należy:
- pozostać na miejscu zdarzenia;
- wezwać policję
- zrobić dokładne zdjęcia pojazdu i jego uszkodzeń oraz dziury w jezdni, okolicznych znaków drogowych;
- zapisać dane świadków zdarzenia (telefon, miejsce zamieszkania);
- dopilnować, aby notatka policji zawierała stwierdzenie, iż uszkodzenie samochodu zostało spowodowane złym stanem drogi;
- pozbierać wszelkie elementy pojazdu, które mogły od niego odpaść;
Odszkodowania możemy zażądać tylko od zarządcy drogi, na której doszło do uszkodzenia naszego pojazdu. W tym celu składamy wniosek do odpowiedniego organu administracyjnego. W zależności od statusu drogi będzie nim:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - w przypadku drogi krajowej (autostrady lub drogi ekspresowej),
Zarząd Województwa - w przypadku drogi wojewódzkiej,
Zarząd Powiatu - w przypadku drogi powiatowej,
Prezydent Miasta / Burmistrz / Wójt - w przypadku drogi gminnej,
Składając wniosek o odszkodowanie do zarządcy drogi należy:
- szczegółowo opisać okoliczności zdarzenia – czas i miejsce, prędkość pojazdu, warunki atmosferyczne, przyczynę uszkodzenia, rozmiar szkód, itp.
- dołączyć kopie następujących dokumentów: dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy kierowcy, notatki straży miejskiej lub policji, pisemnych oświadczeń świadków zdarzenia,
- dołączyć wykonane zdjęcia,
- określić wysokość żądanego odszkodowania.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze