Uroczystość wręczenia pierścienia odbyła się 10 lutego, podczas obchodów 99. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku, w asyście wojskowej oraz obecności delegacji reprezentujących parlament i prezydenta RP.
- To wielkie wyróżnienie i zobowiązanie. Pierścień Hallera jest bowiem symbolem zaślubienia z Polską wodniacką – morską i śródlądową – a zatem dozgonnym zobowiązaniem, by tym sprawom służyć. Nie ukrywam jednak poczucia dumy. Sprawami rozwoju żeglugi zajmuję się od ponad 20 lat. Po drodze była Pętla Żuławska – z marinami m.in. w Elblągu i Tolkmicku, skuteczne zaangażowanie na rzecz międzynarodowych dróg wodnych, realizacją wielu projektów – także w naszym regionie - a obecnie kierowanie Parlamentarnym Zespołem Rozwoju Dróg Wodnych, który angażuje ok. stu osób: posłów, senatorów, naukowców, szefów różnych instytucji, działaczy pozarządowych
– mówi Jerzy Wcisła.
Jerzy Wcisła jest już laureatem Nagrody Przyjaznego Brzegu (2009) i Krzyża „Pro Mari Nostro” (2014). Jest twórcą Sejmików Żeglugi Śródlądowej, które rozpoczynały się w Elblągu, a ostatni odbył się we Wrocławiu. Doprowadził do organizacji polsko-rosyjskich regat na Zalewie Wiślanym. Od 2005 aktywnie działa na rzecz mądrej budowy kanału przez Mierzeję, będąc jednym z założycieli konsorcjum dla tej inwestycji. Jego opinie systematycznie są publikowane m.in. w Polskiej Gazecie Transportowej, specjalistycznym czasopiśmie branży logistyczno-transportowej. Jest członkiem wielu organizacji i gremiów zajmujących się drogami wodnymi i prawdopodobnie pierwszą osobą z naszego regionu uhonorowaną w ten sposób.
W gronie osób, które otrzymały Pierścień Hallera znajdują się takie osobistości, jak papież Jan Paweł II, prezydenci Polski Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Lech Kaczyński i Andrzej Duda, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, miasta: Puck, Kołobrzeg, Gdańsk i Gdynia, Warszawa, Toruń.
- - -
Pierścienie Hallera nadaje Liga Morska i Rzeczna. Pierścień na kształt dużego srebrnego sygnetu, na którego czole, na ośmiokątnym polu z czerwonego złota umieszczono orła w koronie. Czoło zamyka złoty wieniec w liści laurowych z bielonymi inicjałami LM (Liga Morska) i rokiem nadania. Na bokach wyryto napisy na kotwicach: „HALLER” i „10-II-1920”. Pierścień od środka wyłożony jest złotem, w którym wyryty jest jego kolejny numer.
- - -
Pierścień Hallera nadawany jest w rocznicę zaślubin Polski z morzem. Dokonał tego gen. Józef Haller, który w 1920 roku pociągiem przybył na Pomorze, by przejąć pod polskie władanie Pomorze wraz z 174 km dostępem do morza. W Gdańsku do pociągu weszli komisarz generalny RP Maciej Bisiadecki i starosta Józef Wybicki (wnuk autora słów hymnu Polski) i wręczyli generałowi dar od Polonii gdańskiej: dwie obrączki.
Na miejsce zaślubin wybrano liczący wówczas 2,5 tys. mieszkańców Puck. Na uroczystość przyjechały dwa dodatkowe pociągi gości: z Warszawy i z Gdańska. Dzień 10 lutego był mroźny, zatokę pokrywała gruba kra. Generał Haller po słowach „W imieniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto nasz prastary Bałtyk słowiański” wrzucił do wody (przez wyrąbany przerębel) jeden z pierścieni, drugi założył na swój palec. Przy brzegu wbito pamiątkowy słup oraz podpisano akt erekcyjny. Odśpiewano hymn i oddano 21 salw armatnich.
Drugi pierścień nosił gen. Haller do końca swojego życia (zmarł w Londynie w 1960 roku). Po jego śmierci, trafił do muzeum Fawley Court nad Tamizą.
Rocznicę zaślubin świętowano do 1939 roku, a po wojnie dopiero od 1955 roku. Pierścień Hallera uznano za najwyższe wyróżnienie dla osób, instytucji, firm i miast zasłużonych dla żeglugi śródlądowej i morskiej Polski. Prawo nadawania tego odznaczenia posiada Liga Morska i Rzeczna.
Red.
Napisz komentarz
Komentarze