Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Odra zaatakowała! Mężczyzna trafił do Szpitala Miejskiego w Elblągu!

W dniu 31 stycznia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Gdańskim otrzymał zgłoszenie zachorowania na odrę 28-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu nowodworskiego.
Odra zaatakowała! Mężczyzna trafił do Szpitala Miejskiego w Elblągu!

Autor: Fotolia

 

Mężczyzna jest hospitalizowany w Szpitalu Miejskim w Elblągu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Gdańskim wszczął dochodzenie epidemiologiczne, ustalono katalog osób, które mogły mieć kontakt z chorym, objęto je szczepieniem profilaktycznym.

"Nie istnieje skuteczne leczenie odry. Jedynym skutecznym środkiem zapobiegania zakażeniom wirusem odry są szczepienia ochronne. W Polsce obowiązkiem szczepień przeciw odrze objęte są dzieci i młodzież w wieku 1-19 r.ż. Dzięki wysokiej "wyszczepialności" przeciw odrze (osiagajacej 100% populacji dzieci), zachorowania na tę chorobę są w znacznej wiekszości przypadkami importowanymi. W przypadku osób dorosłych, które nie były szczepione rekomenduje się zaszczepienie przed wyjazdem za granicę, Szczepienie jest wykonywane szczepionką, która chroni równocześnie przed świnką i różyczką (szczepionka MMR)." 

- przypomina Państwowy Powiatowy Inspektor sanitarny w Elblągu.

Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową. Łatwo przenosi się z osoby chorej na osoby nieuodpornione. Człowiek jest jedynym rezerwuarem wirusa. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową (kaszel, kichanie osoby chorej na osoby zdrowe) oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej. Bardzo rzadko do zakażenia dochodzi przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną osoby chorej. Odra zwykle jest chorobą o łagodnym lub umiarkowanie ciężkim przebiegu. Przyczyną zgonów są zwykle powikłania po chorobie. Występują one w każdym wieku, najczęściej jednak dotyczy dzieci poniżej 5 roku życia oraz dorosłych powyżej 20 r. ż.

Okres inkubacji choroby trwa ok. 10-12 dni. Do objawów nieswoistych należą: gorączka, katar, złe samopoczucie, kaszel, zapalenie spojówek. Młodsze dzieci mogą wymiotować i mieć biegunkę. Około 14 dnia od zakażenia pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy: wysypka, trwająca 3-5 dni. Wysypka, począwszy od linii włosów na twarzy, zstępuje ku tułowiu, obejmując następnie ręce i nogi. Na przekrwionej błonie policzków, mogą zaś powstać plamki Kopika (ustępujące po wystąpieniu plamisto - grudkowej wysypki).

Do najczęstszych powikłań odry należą ślepota, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mózgu, zapalenia związane z układem oddechowym (głównie płuc). Odra może prowadzić również do zapalenia innych narządów np.: wątroby, nerek czy mięśnia sercowego.

Łukasz Nosarzewski

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

emerytka 13.02.2019 14:11
Do 1975 roku nie było szczepień na odrę. Miałam już małe dzieci i nie było żadnej afery z powodu tej choroby. Każdy przechorował i miał się dobrze. Gorsza była szkarlatyna, Obecnie nie robi się epidemii szkarlatyny,bo nie ma na nią szczepionki. Zachorowalność na tę bardziej niebezpieczną chorobę jest o wiele wyższa niż na odrę. Na odrę mają szczepionkę i muszą na niej zarobić , więc straszą młodych rodziców jak bardzo niebezpieczna jest to choroba. Ci z kolei niszczą zdrowie maluszkom już od urodzenia. Na przyszłość jest pacjent i klient.

Hania 11.02.2019 22:17
O matko w szpitalu ile ludzi z nim miało kontakt, o zgrozo!!! I poszło dalej.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GGTreść komentarza: Jest to niesamowicie pozytywna informacja, że po tylu latach nastąpi wreszcie remont tego odcinka. Prowadząc tamtejszym chodnikiem wózek z dzieckiem, była to walka o przetrwanie. Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi. Syn obecnie już zarost posiada, a chodnik wciąż ten sam :) Co do budowy, proszę, zorganizujcie tylko alternatywny ruch. Kiedyś można było dojechać do Gronowa z 7-ki przez stację Oaza (obecnie BP). Może dałoby się taki dojazd ponownie uruchomić. Z jednej strony, praktycznie do samej stacji dochodzi ulica Bursztynowa, z drugiej, jeszcze bliżej istnieje droga techniczna. Pozostaje jedynie organizacja kilkunastometrowych odcinków, by z placu stacji umożliwić wjazdy na te jezdnie. Niedawny remont ulicy Szafirowej w Gronowie G. pokazał, że przy braku objazdów działa się tam katastrofa.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 13:27Źródło komentarza: Umowa na przebudowę Grunwaldzkiej podpisanaAutor komentarza: Obserwator taxiTreść komentarza: Te auto ciężarowe wyglada na zmęczone a bus który przejechał na przeładunek również chyba szef przyjechał widac typowy Dziad transData dodania komentarza: 28.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Zderzenie na skrzyżowaniu Hetmańska - TysiącleciaAutor komentarza: J23Treść komentarza: Kolejny długopis...Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:21Źródło komentarza: "Karol Nawrocki odwiedzi Elbląg"Autor komentarza: J23Treść komentarza: Jego symbol.... Malowane gatki...Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:19Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski w Elblągu? "Elblążanie mogą się tego spodziewać"Autor komentarza: duchTreść komentarza: poszkodowanych jest dużo więcejData dodania komentarza: 27.11.2024, 14:01Źródło komentarza: Uszkadzał samochody w Elblągu. Został zatrzymanyAutor komentarza: KmTreść komentarza: Nie tylko na topolowej ale i na robotniczejData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Uszkadzał samochody w Elblągu. Został zatrzymany
Reklama