Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

500 złotych dla zaszczepionych. Niektórzy Polacy dostaną dodatkową motywację

Niektórzy szczepią się, by uchronić siebie i bliskich, a inni bo chcą swobodnie podróżować. Te powody jednak nie przekonują wszystkich, być może część osób przekona... gotówka.
500 złotych dla zaszczepionych. Niektórzy Polacy dostaną dodatkową motywację

Autor: fot. News4Media

4 maja ruszyły zapisy na szczepienia w zakładach pracy. Są one możliwe wszędzie tam, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. 

Firma zapłaci 500 zł pracownikom, którzy się zaszczepią

 Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", jedna z firm zachęca swoich pracowników do szczepień płacąc im za to.

Według nieoficjalnych ustaleń "Dziennika Gazeta Prawna" do 7 maja swoją chęć, aby wziąć udział w szczepieniach, zgłosiło około tysiąca firm produkcyjnych i handlowych. W największych zakładach, przyjąć preparat zamierza od kilkuset do kilku tysięcy osób. W sumie mowa już o przynajmniej kilkuset tysiącach chętnych. Nadal jednak nie wszyscy pracownicy chcą wziąć udział w akcji. Grupa Maspex zatrudniająca około 6 tys. osób zamówiła tylko 2,5 tys. szczepionek.

Dlatego zarząd podjął decyzję o wypłacie 500 zł pracownikom, którzy już się zaszczepili lub to zrobią. "Traktujemy to jako inwestycję w nasze wspólne bezpieczeństwo" - powiedziała "DGP" Dorota Liszka z Grupy Maspex. Z kolei koncern BSH ruszył z akcją uświadamiającą swoich załóg. Firma nie chce mówić, ilu dokładnie pracowników się zgłosiło. Przyznaje tylko, że jest to kilka razy więcej niż wynosi minimum.

Kogo może do szczepienia zgłosić zakład pracy?

- pracowników zakładów pracy,
- członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych,
- osoby współpracujące (zatrudnione na umowę zlecenie, dzieło lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą),
- studentów, którzy ukończyli 18 rok życia, w tym przypadku zgłaszającym jest szkoła,
- członków rodzin tych osób.

Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie musiał współpracować z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować ten proces. Przedsiębiorca musi jedynie wypełnić formularz, w którym wskaże liczbę chętnych do przyjęcia preparatu, co ważne - bez podawania ich danych osobowych. Ankieta jest dostępna od 4 maja na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Wysłanie zgłoszenia przez formularz oznacza gotowość do zaszczepienia wpisanych pracowników. Data rozpoczęcia tego procesu w zakładach pracy zależy od dostępności szczepionek. W maju i w czerwcu będą sukcesywnie dodawane kolejne przedsiębiorstwa do tego programu. O kolejności zadecyduje moment prawidłowego wypełnienia dokumentu przez pracodawcę oraz dostępność szczepionek. Preparat pracownikom będzie podawał Podmiot Wykonujący Działalność Leczniczą (PWDL), z którym skontaktował się pracodawca.

Dzień szczepień wolnym od pracy?

W wytycznych czytamy, że pracodawca może uznać nieobecność w pracy w związku ze szczepieniem przeciwko COVID-19 za usprawiedliwioną. Ostateczna decyzja należy jednak do zatrudniającego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

danzng 15.06.2021 08:55
Emini S&P Trading Secret method is the best! And love I love it. Google Emini S&P Trading Secret to learn more if you want to earn money by trading.

NadszyszkownikKilkujadek 10.05.2021 16:58
Dobra kalkulacja na jednego łebka 500 można zaoszczędzić kasę, którą przyszłościowo trzeba by było płacić co miesiąc człowiekowi. Renta lub Emerytura której oczywiście nie trzeba będzie płacić, bo człowieka już nie będzie. Nieźle obliczone maja rozmach s.....

NadszyszkowniKKilkujadek 10.05.2021 16:54
Ale jaja :-D

Reklamadotacje rpo
Reklama