Jak podaje Ministerstwo Zdrowia każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.
-" Bezpieczeństwo jest kluczowym kryterium, decydującym o dostępie do powszechności szczepień. W proces tworzenia szczepionki przeciwko COVID-19 zaangażowali się naukowcy z całego świata. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek w krajach Unii Europejskiej wydaje niezależna Europejska Agencja Leków, po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji tych produktów"
- informuje Ministerstwo Zdrowia.
Przeanalizowaliśmy raport dotyczący niepożądanego odczynu poszczepiennego. Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 1848 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 1538 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.
Z raportu wynika, że w Elblągu wystąpiły 4 takie przypadki - dwie kobiety doznały reakcji miejscowej bolesności i powiększenia węzłów chłonnych, pozostałe dwie kobiety zaczerwienienia i krótkotrwałej bolesności w miejscu wkłucia. (Dane na dzień 15.02.2021) Oznacza to, że niepożądany odczyn poszczepienny wystąpił przy 0,086 proc. szczepień.
W krótkim opisie przypadków NOP znaleźliśmy przypadki zgonów, ogólnie jest odnotowanych takich 15 przypadków, ale uwaga: nie można jednak stwierdzić jednoznacznie, że ich przyczyną było szczepienie. Ministerstwo wlicza je do statystyk, ponieważ zgon nastąpił bezpośrednio po szczepieniu. Jak wyglądają opisy? Przytaczamy kilka z nich:
Mężczyzna, Oleśnica: gorączka, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardia, 3 razy wzywano zrm pacjenta nie hospitalizowano, zatrzymanie krążenia, zgon /20.01.2021 godz. 20:30 /
Kobieta, Kraków: pacjentka z chorobami zasadniczymi, miażdżyca, nadciśnienie, niewydolność krążeniowa, wg lekarza zgon pacjentki nie pozostaje w związku z podaniem szczepionki. Niehospitalizowana.
Mężczyzna, powiat ciechanowski: nagła duszność, saturacja 82%, RR - 120/98, tętno - 120, potem utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, resuscytacja ZGON
Kobieta, powiat brzeziński: rodziny- 27.01 w godzinach wieczornych poczuła ból brzucha, który utrzymywał się również w kolejnych dniach. Ból leczony samodzielnie przez pacjentkę w warunkach domowych lekami przeciwbólowymi i spazmolitycznymi- bez wyraźnej poprawy. Pacjentka przez cały ten czas nie kontaktowała się z przychodnia POZ. Zgon nastąpił 3 dni po szczepieniu. Brak pewności, czy szczepienie mogło mieć wpływ na zgon, dlatego zdarzenie zostaje zgłoszone jako NOP.
Kobieta, Mysłowice: od 27.01.2021 gorączka 38,0-38,4st. Biegunka, wymioty. Powikłania: obrzęk płuc, podejrzenie zapalenia płuc. Zgon 29.01.2021r.
Mężczyzna, województwo śląskie: Bardzo silne bóle kostno-mięśniowe, osłabienie. Zgon w dniu 01.02.2021 o godz. 13:15 najprawdopodobniej z przyczyn sercowych. Rodzina odmówiła zgody na proponowaną sekcje zwłok. Pacjent nie był hospitalizowany.
Mężczyzna, województwo śląskie: zgon pacjenta dzień po szczepieniu p/Covid 19; przyczyna śmierci: pęknięcie tętniaka aorty wstępującej
Kobieta, Gdynia: zgon (epizod hipertoniczno-hiporeaktywny z utratą przytomności i bezdechem). Możliwą przyczyną zgonu był nagły incydent zatorowo-zakrzepowy
Kobieta, Gdynia: zgon. Przyczyny zgonu nie ustalono. Pacjentka była obciążona licznymi chorobami
NOP, a covid - 19
Skierowaliśmy do Ministerstwo Zdrowia pytanie jak wygląda procedura zgłaszania NOP po szczepieniu przeciwko covid-19:
-"Lekarz zgłasza informację o rozpoznaniu NOP do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (w ciągu 24 godzin licząc od podejrzenia lub rozpoznania wystąpienia NOP) – obecnie z poziomu jego gabinetowego systemu informatycznego gabinet.gov.pl.
Obowiązek zgłoszenia NOP w ramach prowadzonego i na rzecz nadzoru nad bezpieczeństwem szczepień wynika z art. 21 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Państwowa Inspekcja Sanitarna gromadzi dane epidemiologiczne o występowaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych na podstawie informacji ze zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych i prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych; przekazuje kopie zgłoszenia NOP do URPL i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) będącego krajową jednostką specjalistyczną w zakresie nadzoru epidemiologicznego.
Dane zawarte w zgłoszeniu niepożądanego odczynu poszczepiennego są następnie weryfikowane przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, w razie potrzeby są uzupełniane, a także sprawdzana jest prawidłowość kwalifikowania rodzaju i stopnia ciężkości niepożądanego odczynu poszczepiennego opisana w zgłoszeniu. Zbiorcze dane posiada Główny Inspektorat Sanitarny."
- mówi nam Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia
-"W ww. raporcie w ramach zgłoszonych przez lekarzy do rejestru NOP są w koincydencji czasowej po podaniu szczepionki. MZ nie posiada kompetencji do oceny zgłoszenia i nie może potwierdzić, że szczepionka przyczyniła się w danym przypadku do śmierci pacjenta. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie przeprowadzane we współpracy przez PSSE, NIZP-PZH, organy inspekcji farmaceutycznej oraz producenta czy wystąpienie NOP pozostawało w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem."
- dodaje przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.
Jak rozpoznać NOP?
Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.
Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze