Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Zobacz Elbląg z lotu ptaka! [WIDEO]

Kanał na YouTube "Lecę w miasto", który zajmuje się nagrywaniem polskich miast z drona opublikował niedawno materiał z Elbląga.
Zobacz Elbląg z lotu ptaka! [WIDEO]

Autor: Lecę w miasto/YouTube

ELBLĄG Z DRONA - WIDEO

-"Województwo warmińsko-mazurskie słynie z wielu przepięknych miejscowości, a jedną z nich jest Elbląg. Miasto to usytuowane jest u ujścia rzeki od tej samej nazwie do Zalewu Wiślanego, a to z pewnością czyni Elbląg bardzo atrakcyjnym – również, jeśli nie przede wszystkim, pod względem turystycznym. Na walory związane z geografią duży wpływ ma również fakt, że miasto znajduje się w miejscu styku dwóch zupełnie innych krain geograficznych: Żuław Wiślanych będących terenami depresyjnymi oraz Wysoczyzny Elbląskiej, która wznosi się ponad wodami Zalewu Wiślanego. Miasto stwarza więc możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu – w otoczeniu przyrody. Warto wspomnieć o przepięknym parku leśnym – Bażantarni, którego naturalne walory malują niesamowite widoki. Elbląg odcisnął spory ślad na historii całego kraju"

- czytamy w opisie do filmu.

-"Miały miejsce tu pewne wydarzenia, które miały znaczący wpływ na losy Polski. Istnieje także wiele legend, które dotyczą Elbląga. Na terenie miasta znajdują się pewne zabytki, które stanowią wizytówkę Elbląga. W centralnej części Starego Miasta Elbląga znajduje się katedra świętego Mikołaja. Na przestrzeni lat budowla ta uległa wielu rekonstrukcjom. Wnętrze katedry wypełnione jest przez niezwykle cenne zbiory zabytkowe. Należą do nich na przykład wykonana z brązu gotycka chrzcielnica, drewniane rzeźby przedstawiające postacie apostołów a także przepiękny ołtarz Trzech Króli.

Na terenie Elbląga znajduje się także brama targowa, z którą zwiana jest pewna opowiastka. W czasach, kiedy miejsce miały polsko-krzyżackie wojny, pewien mieszkaniec Elblągu dostrzegł wroga i przecinając łopatą linę spuścił bronę, która zburzyła Krzyżakom plan opanowania miasta. Na część tego legendarnego wydarzenia przy bramie znajduje się dziś pomnik piekarczyka, którego postać związana jest z profesją bohatera ratującego miasto. Pomnik jest autorstwa Waldemara Grabowieckiego i stanowi dziś charakterystyczny element miasta. Z tym wydarzeniem związana jest także pewna elbląska tradycja, która dotyczy wypieku chleba. Wszyscy elbląscy piekarze, każdego roku w okresie września, obchodzą święto, a tym samym świętują każdą kolejną rocznicę wzniesionego pomnika. Pod bramą targową rozkładane są specjalne blaty, na których prezentowane są wypieki. W trakcie tego wrześniowego jarmarku organizowane są degustacje a także konkursy, podczas których wyłania się zwycięski -najciekawszy, wyrób piekarski."

- opisuje "Lecę w miasto"

-"Przepięknym i niezwykle klimatycznym miejscem na terenie jest elbląska Starówka. Oprócz historycznego i zabytkowego wydźwięku tego miejsca, starówka w Elblągu to także liczne kawiarnie, kafejki i puby, które rozmieszczone są wzdłuż urokliwych uliczek. Wszyscy miłośnicy sztuki współczesnej znajdą w Elblągu miejsce, które z pewnością przypadnie im do gustu. Galeria El to, znajdujące się w podomikańskim kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, centrum sztuki współczesnej. Będąc w Elblągu warto zajrzeć również do mieszczącego się w dawnym gimnazjum muzeum bądź też odwiedzić elbląską bibliotekę.  "

- dodaje "Lecę w miasto".

Red.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama