-"Miesiąc temu spotkaliśmy się przed Urzędem Pracy. Pytaliśmy wówczas, gdzie i ile jest pieniędzy dla firm, które próbują przetrwać i utrzymać pracowników do lepszych czasów. Pokazaliśmy wówczas firmy, które zamykają działalność i szybko rosnącą liczbę osób zwalnianych z pracy – wówczas było to ok. 900 osób w samym Elblągu. Przedsiębiorcy, z którymi wówczas rozmawiałem mówili, że nie mają pomocy ze strony państwa, a co gorsza, nie znają planów Rządu walki ze skutkami epidemii – nie wiedzą więc na jaką pomoc mogą liczyć ani w tym, ani w przyszłym roku."
- mówił senator Jerzy Wcisła
-"Przypomnę: w tym czasie Rząd mówił, że Polska zostanie zadłużona na 109 mld zł, by wesprzeć przed upadkiem m.in. prowadzących działalność gospodarczą. W październiku nie widzieliśmy tych pieniędzy w Elblągu."
- dodał senator Jerzy Wcisła
W konferencji prasowej wzięli udział również elbląscy przedsiębiorcy:
- Bartosz Majchrzak – przedstawiciel Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni i ogólnie – elbląskiej gastronomii.
- Elbląski Klub Szefów Kuchni – wiceprezes Remigiusz Jasiński
- Damian Gajewski - prezes Zarządu Polish Snail Holding, jednej z niewielu, a może nawet jedynej spółki w Polsce zajmującej się kompleksowo hodowlą, handlem i przetwórstwem ślimaków, badaniami naukowymi oraz szkoleniami i opieką nad grupami hodowlanymi zajmującymi się ślimakiem.
- Arkadiusz Paszun – prezes IMG S.A., producenta i dostawcy urządzeń i akcesoriów fitness`owych, pracujących w 570 placówkach – a właściwie gotowych do pracy, bo obecnie niepracujących.
Problemy branż reprezentowanych przez gości konferencji:
• GASTRONOMIA – w Polsce działa 78 tysięcy firm zatrudniających ponad 1 mln osób. Zamknięta na wiosnę, nieco się odbiła, teraz znowu zostaje zamknięta.
Oczekiwania gastronomii:
- opracowania planu wychodzenia z kryzysu na 6 miesięcy;
- zwolnienia pracodawców i pracowników z ZUS na 6 miesięcy;
- stałej i jednolitej stawki 8 proc. VAT na wszystkie produkty i usługi;
- powstanie Funduszu Wsparcia Gastronomii;
- tarczy antykryzysowej dla gastronomii;
- standardów „Bezpieczna restauracja w epidemii” według typów lokali;
- zniesienia ograniczeń czasowych otwarcia wszystkich lokali.
• PRZETWÓRSTWO ŚLIMAKÓW
Działalność wg PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) hodowla ślimaków to akwakultura (tak jak rybołówstwo śródlądowe) i nie jest objęta tarczą kryzysową ani programem wsparcia.
• FITNESS
- Uznanie za niebezpieczną dla zdrowia działalności, która bez problemu może zagwarantować utrzymanie dystansu między ćwiczącymi jest nieporozumieniem.
STANOWISKO W SPRAWIE GASTRONOMII I FITNESS
Oczekują od Rządu strategii walki z epidemii, która zastąpi podejmowane od hoc decyzje, bez analizy i konsultacji i bez programów wyjścia z kryzysu.
Oczekują podania uzasadnionych badaniami, danymi statystycznymi lub ekspertyzami powodów, uzasadniających słuszność podjęcia decyzji o zamknięciu takich branż, jak gastronomia czy fitness.
Oczekują określenia warunków, których spełnienie pozwoli prowadzić działalność lub ją przywrócić.
Oczekują utworzenia funduszy wsparcia dla poszczególnych branż, z kwotami określonymi na podstawie analiz eksperckich, szacujących koszty zamknięcia lub ograniczenia ich działalności.
Oczekują objęcia wsparciem także firm zewnętrznych związanych z wymienionymi formami działalności, jak transport, właściciele nieruchomości, dostawcy żywności, pralnie, hurtownie, taksówki – wszędzie pracują ludzie, którzy są ofiarami epidemii.
Oczekujemy szczególnego wsparcia dla działalności gospodarczych, które dzisiaj są narażone na czasami całkowity spadek wpływów, gdyż uwierzyły premierowi Morawieckiemu, który m.in. 1 lipca zapewniał, że „cieszy się, że coraz mniej obawiamy się wirusa – to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie”.
-"Takich działań będę się domagał w Senacie"
- zapewnił senator Jerzy Wcisła
"Przestańcie straszyć ludzi"
"Ćwiczenie w klubach zwiększa odporność, nie znam żadnych badań, które potwierdzały, że były jakieś masowe ogniska zakażeń w klubach fitness, jeśli ktoś kto się źle czuje, to nie ćwiczy"
- mówi Arkadiusz Paszun, prezes IMG S.A., producenta i dostawcy urządzeń i akcesoriów fitness`owych
Arkadiusz Paszun zaapelował do rządu aby ten przestał straszyć ludzi:
"Straszenie ludzi, to nie jest dobry pomysł, bo nawet jak nas otworzycie, to nikt nie będzie chciał przyjść ani do restauracji, ani hotelu, ani do siłowni"
- dodał Akradiusz Paszun.
Poseł Elżbieta Gelert zwróciła również uwagę na osoby, które mają poważne choroby i utrudniony dostęp do lekarza:
-"Rząd nie myśli o ludziach, którzy są chorzy, ale nie na covid i to chyba jest największy problem"
- mówiła Poseł Elżbieta Gelert.
Z kolei poseł Jacek Protas zaapelował za pośrednictwem mediów do rządu, aby jak najszybciej zwołać posiedzenie Sejmu i pomóc przedsiębiorcom, którzy zostali dotknięci restrykcjami.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze