To pierwsza tego typu akcja z szeregu zaplanowanych w 2019 roku. Od godz. 6.00 do 22.00 służbę patrolową będzie pełnić około 5 tys. funkcjonariuszy
Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę.
Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich. Dlatego w dziś (18 września) policjanci z elbląskiej drogówki prowadzić będą działania „Telefon”, które są prowadzone przez funkcjonariuszy w całej Polsce. Zwrócą uwagę na to, czy kierowcy przestrzegają przepisów kodeksu drogowego, dotyczących korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy.
"W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Zignorowanie tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz naliczeniem 5 punktów karnych."
- przypomina Jakub Sawicki, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze