Zacznijmy jednak od oficjalnych danych. W ubiegłym roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu było zarejestrowanych 11 243 bezrobotnych. Na te liczbę składają się mieszkańcy Elbląga (6 542) oraz osoby z terenu powiatu elbląskiego (4 701). Paradoksalnie nowy rok powinien przynosić nowe, dobre rzeczy. Niestety styczeń 2018 był najgorszy ze wszystkich miesięcy. Wówczas urząd pracy miał zarejestrowanych 7 710 osób. W samym Elblągu było ich blisko 4 tysiące, a dokładna liczba to 3 997. Z końcem roku te dane niewiele wzrosły. Juz w grudniu było ogółem 6 541 osób bez pracy, czyli w porównaniu ze styczniem o 1 169 wszystkich bezrobotnych mniej.
Nie jest jednak tak źle
Jak pokazują dane bezrobocie przez rok zmalało. W 2017 roku PUP zarejestrował ogółem 11 869 osób bezrobotnych. W ubiegłym roku te dane zmalały o 626 osób. W samym Elblągu ta liczba zmniejszyła się o 389 mieszkańców, którzy znaleźli zatrudnienie w różnych firmach. W całym powiecie takich osób było 237.
Kobietom łatwiej…
Z danych urzędu wynika, że w ubiegłym roku więcej pań niż panów znalazło pracę. Ogółem, w 2018 roku, bezrobotnych kobiet w porównaniu do mężczyzn było mniej o 169. W Elblągu liczba bezrobotnych kobiet wyniosła 3 157, natomiast mężczyzn 3 385, czyli o 228 mniej. Trochę inaczej ma się sprawa na terenach wiejskich. Tam zaskakujące jest to, że ta sytuacja jest odwrotna. To więcej pań niż panów szukało stałego zajęcia w niewielkiej lecz nadal różnicy - 59 osób. Daje to wiele do myślenia w kontekście ogólnopolskich badań, które wykazują, że nadal widoczne są spore różnice w wysokości wynagrodzenia i kobiety w Polsce zarabiają średnio o 20 proc. mniej niż mężczyźni.
Choć zdania są podzielone, PUP pomaga i to całkiem nieźle
Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu całkiem nieźle wywiązuje się ze swojej roli. Świadczą o tym liczby zrealizowanych kursów i szkoleń, które pomagają bezrobotnym znaleźć zatrudnienie. W 2018 roku było ich naprawdę dużo, a urzędnicy jak widać nie siedzą z założonymi rękami. W 2018 aż 1274 osoby znalazły pracę za pośrednictwem tej instytucji, a 941 zostało skierowanych przez urzędników na staże. Ogólem urząd zrealizował 2 423 oferty na 2 854 miejsca pracy (w tym również otwarte - bez wydawanych skierowań). Na same kursy i szkolenia PUP skierował 272 osoby, a 120 z nich znalazło po nich zatrudnienie lub założyło własną działalność. W 2018 roku 610 osób odbyło staż finansowany ze środków unijnych; 693 ludzi zostało skierowanych na staż z Funduszu Pracy. Byli też tacy, którzy dostali pieniądze na otwarcie własnej działalności. Tych osób było 109.
Wśród wszystkich liczb jest również ta bardziej przykra. Aż 456 mieszańców Elbląga i naszego powiatu odmówiło przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy oferowanej przez urzędników. W wyniku niepotwierdzenia gotowości do pracy lub innych czynników, 2 507 osób straciło status bezrobotnego. 944 mieszkańców Elbląga i powiatu zrobiło to na własne życzenie. Dlaczego tak się dzieje? Możemy się domyślać, że chodzi o pieniądze. A może o zwyczajne, słodkie lenistwo.
Nasz region niższej kategorii, przepaść jest spora
Pomimo wielu sprzyjających czynników jak emigrowanie bezrobotnych za granicę, czy niż demograficzny nadal sporo gospodarstw ma problemy ze znalezieniem czegoś dla siebie. Tak jest w kilku powiatach w Polsce. Jednak nasz region należy do tych, które oprócz sporego bezrobocia jest zaliczany do tzw. kategorii B ub nawet C, czyli tych z najniższymi, możliwymi zarobkami i dużym bezrobociem. Choć kondycja rynku pracy w różnych województwach i powiatach bardzo mocno różni się, jedno od kilku lat jest stałe - wszędzie systematycznie spada bezrobocie. Niestety zarobki w porównaniu do wykonywanego zawodu w poszczególnych regionach są niewspółmierne. Tam gdzie pracy jest mało, szefowie firm stawiają nas w trudnej sytuacji. Za tą samą pracę w Elblągu Jan Kowalski dostanie o połowę mniejsze wynagrodzenie niż Nowak, który na podobnym stanowisku w Warszawie ma dokładnie ten sam zakres obowiązków.
A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.
Nel Cybulska
Napisz komentarz
Komentarze