Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"300 plus" - 1 lipca ruszyły wnioski

Departament Świadczeń Rodzinnych UM informuje o terminach składania wniosków na świadczenie "Dobry Start". Wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy 2020/2021 o ustalenie prawa do:
"300 plus" - 1 lipca ruszyły wnioski

Autor: fot. pixabay/ilustracja do tekstu

 

•    świadczenia dobry start (300+) - składamy od 1 lipca elektronicznie, od 1 sierpnia w wersji papierowej
•    zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego – składamy od 1 lipca elektronicznie, od 1 sierpnia w wersji papierowej
•    specjalnego zasiłku opiekuńczego/zasiłku dla opiekuna - składamy od 1 lipca elektronicznie, od 1 sierpnia w wersji papierowej
•    świadczeń z funduszu alimentacyjnego  - składamy od 1 lipca elektronicznie, od 1 sierpnia w wersji papierowej
Zmianie uległo kryterium dochodowe, na podstawie którego ustalane jest prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Na nowy okres świadczeniowy 2020/2021 wynosi 900,00 zł netto na osobę w rodzinie. Wprowadzono również zasadę „złotówka za złotówkę”. Kryteria dochodowe do pozostałych świadczeń pozostały bez zmian.

Dla kogo świadczenie dobry start?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, od 2019 r. świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych.

Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

Jak dostać świadczenie?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka(czyli osoba, która sprawuje faktyczna opike nad dzieckiem i wystąpiła do sądu o adopcję tego dziecka), a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wnioski online już teraz

Wnioski o świadczenie dobry start od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez ministerialny portal emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS. Świadczenie dobry start nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Oznacza to, że gmina ustala prawo do świadczenia dobry start samodzielnie i nie przekazuje wniosku do wojewody, nawet jeśli jeden z rodziców dziecka przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - w państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii. 

Papierowe wnioski od 1 sierpnia

Przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia. Miejscem składania i realizacji wniosków będą te  same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. W przypadku rodzin zastępczych wnioski będą składane do powiatowych centrów pomocy rodzinie.

Kiedy otrzymam wsparcie?

Im wcześniej rodzina złoży wniosek, tym szybciej trafi do niej świadczenie dobry start. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

Łatwa procedura

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania świadczenia dobry start zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – są one wydawane i doręczane jedynie w przypadku odmowy przyznania wsparcia, a także w sprawach ustalenia nienależnie pobranego świadczenia.

Nie przegap terminu!

Uwaga! Jeśli chcesz otrzymać wsparcie, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. W przeciwnym razie prawo do świadczenia dobry start przepadnie.

UWAGA!
Jeżeli obecnie pobierasz świadczenie wychowawcze 500+ PAMIETAJ!!! - Świadczenia zostały przyznane do 31.05-2021 r. Jeżeli nie zmieniła się Twoja sytuacja rodzinna, to nie musisz teraz składać wniosku.

Red.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama