Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Prezydent Elbląga zabrał głos w sprawie likwidacji Pogotowia Socjalnego

Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu odpowiedzieli na list otwarty w sprawie likwidacji Pogotowia Socjalnego. Poniżej zamieszczamy list w całości.
Prezydent Elbląga zabrał głos w sprawie likwidacji Pogotowia Socjalnego

 

W odpowiedzi na list otwarty dwóch radnych w sprawie Pogotowia Socjalnego raz jeszcze informujemy, że decyzję o likwidacji Rada Miejska podjęła na wniosek Prezydenta, po analizie aktualnej sytuacji w placówce.

Cała sytuacja jest wielowątkowa. Brak wypełniania swoich obowiązków, brak zabezpieczenia zdrowia i bezpieczeństwa elblążan (odmowa przyjęcia osoby bezdomnej na kwarantannę) to jeden z argumentów przemawiający za likwidacją Pogotowia Socjalnego, którego działalność już od 3 kwietnia br. jest zawieszona. Jest to sytuacja niecodzienna wręcz niewyobrażalna, aby powołana do tego instytucja nie udzieliła wsparcia osobie potrzebującej.

Już 16 marca br. kierownictwo Pogotowia Socjalnego zostało poinformowane o poleceniu Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, zgodnie z którym w okresie trwania epidemii do placówki kierowane będą osoby bezdomne z podejrzeniem koronawirusa. Pogotowie Socjalne powinno przygotować się na taką ewentualność, tak jak to zrobiły inne instytucje pomocowe na terenie miasta, które przeznaczone są do walki z epidemią. Od jednostki, której działalność powinna polegać na, zwłaszcza w tak trudnych czasach, gotowości do sprostania tej nadzwyczajnej, wyjątkowej i niecodziennej sytuacji powinniśmy szczególnie wymagać gotowości do wypełniania zadań, które zostały jej powierzone.

Brak wykonywania obowiązków przez tak długi okres (blisko dwa tygodnie) doprowadził do sytuacji, że samorząd podjął decyzję o wygaszeniu Pogotowia Socjalnego. Jednocześnie wszystkie siły i środki ochronne przerzucone zostały na inne instytucje pomocowe na terenie miasta.

Co do dodatkowego wsparcia samorządu dla instytucji pomocowych, to jest ono na bieżąco udzielane, o czym wielokrotnie informujemy. Jak jednak wszyscy doskonale wiemy w początkowym etapie walki z koronawirusem pozyskanie odpowiednich środków ochrony osobistej w większych ilościach było wyjątkowo trudne. Pragnąc jednak zapewnić ciągłość pracy placówki i nie chcąc pozostawić personelu placówki bez żadnego zabezpieczenia Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego przekazał maseczki i kombinezony, które choć z nazwy malarskie wykonane są z materiału, który rekomendowany jest przez specjalistów (polipropylen 100%).

Takie same środki ochronne przekazane zostały także innym instytucjom, w których odbywają się kwarantanny. W miarę pozyskiwania przez Urząd Miejski środków ochronnych w postaci przyłbic, płynów dezynfekcyjnych, kombinezonów, maseczek, są one sukcesywnie rozdysponowywane do placówek pomocowych w zależności od realnych potrzeb. W każdej chwili taką pomoc placówkom oferuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które pracuje całą dobę.

Tłumaczenie odmowy przyjęcia osoby bezdomnej do placówki brakiem środków jest więc absurdalne. Wyjątkowa sytuacja oraz strach personelu przed wirusem COVID-19 jest oczywista, ale przy zachowaniu środków bezpieczeństwa można było dalej pracować i wypełniać obowiązki, do których powołana jest instytucja.

Należy przy tym podkreślić, że wszelka kwarantanna, choć adresowana jest do osób z założenia zdrowych odbywa się bezkontaktowo. Nie jest tu konieczny specjalistyczny sprzęt, jaki powinien posiadać personel szpitala zakaźnego. Do ewentualnych przypadków pogarszania stanu zdrowia wzywany jest Sanepid lub karetka dedykowana do przewozu takich osób. W tym konkretnym przypadku chodziło jedynie o przetrzymania osoby bezdomnej do czasu uzyskania wyniku i wówczas podjęcia decyzji co do ewentualnego leczenia osoby lub też wypuszczenia jej na zewnątrz. Prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z osobą chorą było minimalne.

Osoba ta ostatecznie została przyjęta bezkontaktowo do miejsca kwarantanny w bursie przy ul. Agrykola i następnego dnia wypuszczona w związku z negatywnym wynikiem testu. Nasuwa się jednak pytanie czy placówka, która odmawia pomocy w tak wyjątkowej sytuacji jest w takim razie potrzebna?

Ten jeden przykład, kiedy placówka odmówiła wykonywania swoich obowiązków to na szczęście jedyny marginalny przypadek. Zdecydowana większość pracowników instytucji pomocowych oraz stowarzyszeń wzorowo świadczy swoją pracę i nie zostawia swoich podopiecznych bez wsparcia – za co należą im się ogromne podziękowania i słowa uznania.

Red.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
elblazanka 25.04.2020 18:11
A sam Prezydent nie przyjmuje petentów bo sie boli a wymaga od innych, niech on sam da przykład burak jeden.

kii 23.04.2020 09:23
i jeszcze ten Nowak, tyle lat pier. d. zenia w stołek a żadnych efektów

kii 23.04.2020 07:48
Wróblewski najgorszy nierób, i jego zastępcy Czyżyk i Nissan, i ci radni nieporadni, wzieli darmowe laptopy, siedzą w domach i martwią się nazwami rond w mieście, paranoja normalnie, i gdzie jest kłamczuch Tomczyński, który miał obniżyć diety nierobów w tym także swoją?

Barbi 22.04.2020 22:01
A tak swoją drogą już zaczynamy się tłumaczyć z fartuszkow malarskich?

Barbi 22.04.2020 21:49
Ciekawe dlaczego z TV truso zniknął wywiad z pracownikami PS.

Ralph 22.04.2020 21:32
Proponuję prezydentowi podsyłać bezdomnych i pijanych do domu.

Misiek 22.04.2020 14:55
Zlikwidowac najlepiej a bezdomni spią po klatkach schodowych to chyba gorsze od korony żenada

Masoński świrus 22.04.2020 19:00
O jakiej koronie pier...sz. Znasz kogoś chorego? Kolejny goj na rozkazy.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Robert KolińskiTreść komentarza: Do oszołomów i hejterów w komciach - bierzecie pod uwagę, że osoba może przechodzić załamanie nerwowe po fali hejtu, która się na nią wylała po najściu sen. Wcisły i nagonce, jaką urządziła gadzinowa tvn oraz kompletnie nieprofesjonalne elbląskie "wolne media" szukające wyłącznie sensacji i "haków" na przeciwników politycznych a rzadko używające rozumu? To lepiej weźcie, żebyście potem nie mieli człowieka na sumieniu. Powyższe uwagi tyczą się również Redakcji i red. Łukasza Nosarzewskiego - darujcie sobie te hejto-emotki przy publikacjach w soszjalach, bo jeśli dojdzie do tragedii, to ktoś może pomyśleć, że co najmniej przyłożyliście do niej hejt-rękę, a tego chyba wolelibyście uniknąć, prawda?;Data dodania komentarza: 01.07.2024, 22:56Źródło komentarza: Zadyma w pubie. Zatrzymany przedstawiciel Fundacji "Dumni z Elbląga"Autor komentarza: .Treść komentarza: Grożenie a posadzenie na pięć lat to Spora różnica.. Dostanie w zawiasach i wyjdzie z uśmiechnięta twarzą.Tak sąd go potraktuje.Data dodania komentarza: 01.07.2024, 21:57Źródło komentarza: Zadyma w pubie. Zatrzymany przedstawiciel Fundacji "Dumni z Elbląga"Autor komentarza: OkońTreść komentarza: Jechałem w niedzielę rano w kierunku Gdańska i wieczorem z powrotem. Brak jest policji, włos się jeży jak jeżdżą, jechałem 120km/h i byłem najwolniejszy. O Warszawiakach nie będę mówił, im wszystko można.Data dodania komentarza: 01.07.2024, 16:04Źródło komentarza: Zatrzymanie na S7. Szukała go prokuratura [WIDEO]Autor komentarza: Mój kraj taki pięknyTreść komentarza: I na to PiS dał pieniądze. Fajnie...Data dodania komentarza: 01.07.2024, 15:07Źródło komentarza: Zadyma w pubie. Zatrzymany przedstawiciel Fundacji "Dumni z Elbląga"Autor komentarza: Pis wonTreść komentarza: Kiedy w końcu Państwo rozwiąże ten kabaret?Data dodania komentarza: 01.07.2024, 14:18Źródło komentarza: Zadyma w pubie. Zatrzymany przedstawiciel Fundacji "Dumni z Elbląga"Autor komentarza: CwaniaczekTreść komentarza: Sprytne Kitty z więzienia dwóch milionów zł nie oddaData dodania komentarza: 01.07.2024, 14:17Źródło komentarza: Zadyma w pubie. Zatrzymany przedstawiciel Fundacji "Dumni z Elbląga"
Reklama