– Po raz kolejny udowadniamy, że dotrzymujemy słowa. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przygotowaliśmy projekt ustawy, który gwarantuje coroczną wypłatę „Emerytury+”, czyli tzw. trzynastej emerytury. Rada Ministrów przyjęła dzisiaj ten projekt
– mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Trzynasta emerytura po raz pierwszy wypłacona została w 2019 r. Wsparcie trafiło do 9,8 mln osób.
Jeszcze przed wypłatą „Emerytury+” CBOS sprawdził, co Polacy sądzą na ten temat. Aż 84 proc. badanych pozytywnie oceniło to rozwiązanie.
– To bardzo istotne wsparcie szczególnie dla osób o niższych świadczeniach emerytalno-rentowych. Dodatkowe pieniądze mogą być przeznaczone na komunijne prezenty dla wnuków, wycieczkę, długo wyczekiwany zakup do domu czy spłatę zaległych należności. Emeryci najlepiej wiedzą, na co wydać trzynastą emeryturę
– wskazuje minister Marlena Maląg.
Zgodnie z projektem pieniądze będą wypłacane z urzędu w takiej formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą też dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.
„Emerytura+” w 2020 r. ma być wypłacone dla ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. W 2020 r. będzie to kosztowało ok. 11,75 mld zł.
Proponowane rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
Projekt ustawy dotyczącej corocznej wypłaty „Emerytury+” to realizacja zapowiedzi z exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Premier zapowiedział również, że w 2021 r. wypłacona będzie czternasta emerytura.
Źródło: Ministerstwo Rodziny
Napisz komentarz
Komentarze