Sytuacje, które miały miejsce w Elblągu dotyczyły najczęściej hulajnóg elektrycznych należących do działającej wypożyczalni tego rodzaju sprzętu. Mieszkaniec widząc pozostawiony pojazd postanawiał zainteresować się jego losem i dzwonił na Policję. Oznakowane hulajnogi elektryczne zbierają natomiast pracownicy wypożyczalni tego sprzętu.
Ponadto należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o rzeczach znalezionych: „Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).”
Dlatego też w Urzędzie Miejskim w Elblągu działa Biuro rzeczy znalezionych gdzie należy przynieść znalezioną wartościową rzecz (no może oprócz oznakowanych elektrycznych hulajnóg z wypożyczalni). Do komendy Policji należy natomiast przynieść znalezione dokumenty: dowód osobisty lub paszport. To precyzuje również wspomniana ustawa.
„Kto znalazł rzecz, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport, niezwłocznie oddaje rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje. Jednostka organizacyjna Policji niezwłocznie zawiadamia właściwego starostę o znalezieniu rzeczy oraz znalazcy.
Należy więc pamiętać że do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu nie przynosimy wymienionych niebezpiecznych rzeczy np. materiałów wybuchowych czy też znalezionych niewybuchów z czasów II Wojny Światowej - zachowując środki ostrożności w tym oznakowując miejsce, powiadamiamy Policję o takim znalezisku.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Napisz komentarz
Komentarze