Niedziele handlowe w Polsce – kalendarz na 2024 rok
W Polsce niedziele handlowe są regulowane ustawą, która wprowadza zakaz handlu w większość niedziel roku, z kilkoma wyjątkami. W 2024 roku przypadało zaledwie siedem niedziel handlowych, z czego w grudniu pozostały jeszcze dwie: 15 i 22 grudnia. To tradycyjnie najbardziej intensywny okres zakupowy, związany z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. W Wigilię, 24 grudnia sklepy będą otwarte jedynie do godzin popołudniowych.
Przygotowania do świąt
Grudniowe niedziele handlowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze względu na przedświąteczne zakupy. Klienci w tym okresie zaopatrują się w prezenty, dekoracje oraz produkty spożywcze na wigilijny stół. Warto pamiętać, że w niehandlowe niedziele zakupy można zrobić w placówkach wyłączonych z zakazu, takich jak małe sklepy, gdzie obsługę zapewnia właściciel oraz na stacjach paliw czy w aptekach.
Wolna Wigilia?
Obecnie w polskim Sejmie trwają prace nad ustawą, która miałaby ustanowić Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia) dniem wolnym od pracy. Projekt ten został wniesiony przez Lewicę i ma na celu umożliwienie Polakom spędzenia tego szczególnego dnia z rodziną, bez konieczności brania urlopu. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 8 listopada 2024 roku, a propozycję tę popiera aż 75% ankietowanych Polaków. Co więcej, prezydent Andrzej Duda również wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy.
Szanse na wprowadzenie wolnej Wigilii w 2024 roku są niewielkie. Choć projekt ustawy przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie i cieszy się szerokim poparciem społecznym oraz politycznym, proces legislacyjny jest czasochłonny. Obecnie projekt znajduje się na etapie konsultacji i dalszych prac parlamentarnych. Na 26 listopada zwołano posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju w tej sprawie. Nawet jeśli Sejm uchwali ustawę w najbliższych tygodniach, potrzeba jeszcze zgody Senatu oraz podpisu prezydenta, co może wydłużyć procedurę.
Dodatkowym wyzwaniem jest krótki czas do Świąt Bożego Narodzenia, co utrudnia wdrożenie nowych przepisów w tak szybkim tempie. Eksperci wskazują, że nawet jeśli ustawa zostanie uchwalona w tym roku, w praktyce może zacząć obowiązywać najwcześniej w 2025 roku.
Napisz komentarz
Komentarze