Szlachetna Paczka to jeden z największych programów społecznych w Polsce, który od ponad 20 lat organizowany jest przez Stowarzyszenie WIOSNA. Szlachetna Paczka pomaga najbardziej potrzebującym: samodzielnym rodzicom, rodzinom wielodzietnym, seniorom, osobom dotkniętym chorobą czy niepełnosprawnością, młodym ludziom, którzy startują w samodzielność, osobom, które zostały dotknięte skutkami wojny lub zdarzeń losowych. Pomoc odbywa się poprzez spotkania Wolontariuszy z Rodzinami, a następnie dostarczanie im paczek zawierających potrzebne produkty.
Wolontariusze i Wolontariuszki Szlachetnej Paczki odwiedzają Rodziny, poznają ich historie, rozpoznają potrzeby i przygotowują szczegółowy opis, który jest udostępniany Darczyńcom i Darczyńczyniom w połowie listopada każdego roku na www.szlachetnapaczka.pl podczas Otwarcia Bazy Rodzin.
Darczyńcy i Darczyńczynie (mogą to być osoby prywatne, firmy, przedszkola, szkoły podstawowe, licea, uczelnie wyższe) wybierają konkretną Rodzinę i przygotowują dla niej paczkę, zawierającą rzeczy odpowiadające na jej potrzeby. W paczkach często znajduje się żywność, ubrania, sprzęty AGD, a także vouchery na potrzebne produkty i usługi.
Każdego roku w połowie grudnia podczas tzw. Weekendu Cudów, Wolontariusze odbierają paczki od Darczyńców i dostarczają je Rodzinom, które mają pod opieką. To czas radości, która staje się udziałem każdej ze stron. Szczęście, wzruszenie, poczucie bycia ważnym w czyimś życiu – w tej wielkiej, ogólnopolskiej machinie dobra – nie omijają nikogo.
Poniżej osoby objęte tegoroczną edycją "Szlachetnej Paczki" z Elbląga:
Pani Janina, 71 lat
Pani Janina jest osobą starszą i bardzo samotną. Miała męża i troje dzieci. Wcześniej również pracowała zawodowo. Szybko jednak pojawiły się problemy zdrowotne i przeszła na rentę. Opiekowała się chorą teściową, wychowywała brata męża, a później zajmowała się mężem, który przedwcześnie zmarł. Najgorsza była dla niej długotrwała choroba, a później śmierć syna oraz wnuka. Ma jeszcze dwoje dzieci, z którymi utrzymuje sporadyczny kontakt. Sama jest już mocno schorowana. Mieszkanie, które kobieta zajmuje nie było remontowane przez kilkadziesiąt lat. Jest nieocieplone, przez co we wszystkich pomieszczeniach jest grzyb, podłogi są pozapadane. Wszystkie meble i większość urządzeń nadaje się do wymiany. Kobieta dawniej robiła dużo na drutach, obecnie ręce jej na to nie pozwalają.
Pani Anna z rodziną
Pani Anna mieszka z czwórką dzieci, kilka lat temu rozstała się z ich ojcem. Przez dłuższy czas mieszkali na stancji, jednak sytuacja finansowa Rodziny zmieniła się, kiedy kobieta straciła pracę i nie mogła pozwolić sobie na wynajem. Przeprowadziła się z dziećmi do swojego ojca i zaczęła starać się o mieszkanie do remontu. Po przyznaniu lokalu kobieta podejmowała się różnych prac, żeby przynajmniej zapłacić za niektóre prace w otrzymanym lokum. Najmłodszy syn Paweł ma decyzję o potrzebie kształcenia specjalnego i jest pod opieką specjalistów. Pani Anna cały czas stara się pracować i radzić sobie ze wszystkimi problemami. Wszyscy marzą o normalnych warunkach do życia, obecnie śpią na materacach. Mieszkanie od miasta wymaga dalszego remontu, na który ich nie stać, ale świadomość, że mają swój dach nad głową jest motywująca do działania.
Pani Alicja , 66 lat
Pani Alicja mieszka sama. Cierpi na zaburzenia natury psychicznej. Z tego powodu z kobietą jest słaby kontakt. Z Panią Alicją trudno się rozmawia. Czasami sprawia to wrażenie, że rozmawia się dzieckiem. Gdy była w sile wieku pracowała jako księgowa w dużej firmie. Pani Alicja nie potrafi określić od jakiego czasu choruje. Do ubóstwa doprowadziła ją sytuacja z dawnych lat. Pamięta tylko, że z banku wzięła pożyczkę 1000 złotych. Obecnie, a trwa to już kilka lat, płaci ratę w wysokości połowy swoich przychodów. Spłata kredytu potrwa jeszcze minimum kilka miesięcy.
Pani Paulina, 26 lat
Pani Paulina jest studentką. Pracuje dorywczo, aby móc się utrzymać. Kilka lat temu jej rodzice zmarli. Narzeczony kobiety zaczął ją oszukiwać, nadużywać alkoholu oraz stosować przemoc. Zachowanie partnera i ciągłe kłótnie zmusiły ją do podjęcia decyzji o rozstaniu i rozpoczęciu życia na nowo. Wcześniej ich życie wydawałoby się wręcz idealne. Obowiązki domowe były podzielone równomiernie, nigdy nie było problemu z finansami. Nagła zmiana w jej życiu zaburzyła stabilizację emocjonalną oraz poczucie bezpieczeństwa. Poprawa tej sytuacji niestety wymaga pomocy ze strony innych, ze względu na dochody jakie teraz posiada. Mocną stroną pani Pauliny jest silna wola i chęć dalszego rozwoju oraz stabilizacji.
Pan Maciej z rodziną
Pani Marta i pan Maciej pobrali się kilka lat temu. Mężczyzna kiedyś nadużywał alkoholu, ale jest po terapii. Z nałogu pomógł mu wyjść obcy człowiek, poznany na ulicy. Małżonkowie są po nieudanych związkach, kiedyś mieli swoje rodziny. Kobieta marzy o znalezieniu stałej pracy. Realizuje staże z Urzędu Pracy, po których, niestety, nie dostaje zatrudnienia na stałe. Rodzina mimo swoich niepełnosprawności jest bardzo kochająca się i zgodna. Aktualnie znajdują się w kryzysie bezdomności. Z tego powodu podjęli kilka lat temu starania o mieszkanie. Obecnie są w trakcie remontu lokalu, które dostali z miasta. Pomagają im ludzie dobrej woli, bo nie stać ich na fachowców. Są wdzięczni za łaskę Bożą i ludzi, których Bóg postawił na ich drodze. Rodzina dzielnie zmaga się z sytuacją, stawiając na pracowitość i uczciwość.
Pani Iwona z rodziną
Pani Iwona samodzielnie wychowuje dwójkę dzieci. Przed urodzeniem córki pracowała w sklepie i starała się żyć oszczędnie. Musiała zrezygnować z pracy, gdy okazało się, że Amelia jest chora (cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe). Wtedy również kobietę zostawił partner. Od kilku lat musi sama sobie radzić ze wszystkimi problemami. Dziewczynka wymaga całodobowej opieki, więc pani Iwona cały swój czas poświęca dzieciom. Kobieta nie wybiega daleko w przyszłość, jednak zależy jej na zachowaniu pełnych sił i zdrowia, ponieważ ma świadomość, że Amelia nigdy nie będzie samodzielna.
Pani Katarzyna z rodziną
Pani Katarzyna jest matką samodzielnie wychowującą czwórkę dzieci. Piotr jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną, ma duże problemy ze słuchem i wzrokiem. Oliwier również ma niepełnosprawność intelektualną. Pani Katarzyna zajmuje się domem i dziećmi, nie pracuje. Wcześniej pracowała w sklepie. Chciałaby znaleźć pracę dorywczą, bo nie jest na tyle dyspozycyjna, aby iść do pracy na pełen etat. Oliwier przywożony jest ze szkoły około południa i kobieta musi być już w domu. Raz w tygodniu Stanisław ma rehabilitację, co uniemożliwia pani Katarzynie ewentualną pracę w tym dniu. Rodzina mieszka w wynajmowanym mieszkaniu, które ma duże braki w wyposażeniu. Pani Katarzyna do niedawna przebywała w ośrodku dla osób doświadczających przemocy, po rozstaniu z wieloletnim partnerem, który nadużywał alkoholu. W domu dochodziło do wielu awantur. Kobieta postanowiła zmienić życie swoje i dzieci, i zacząć od nowa sama, oraz dać dzieciom tak potrzebną stabilizację.
Pani Danuta, 55 lat
Pani Danuta do niedawna radziła sobie dobrze. Pracowała w firmie produkującej meble i czasem dorabiała do domowego budżetu. Własnymi siłami szykowała opał na zimę. Ponad roku temu przeszła poważną operację ręki. Leczenie i rehabilitacja trwały długo i w tym okresie została zwolniona z pracy. Zarejestrowała się w Urzędzie Pracy, ale po wielu badaniach wykryto u niej nowotwór i obecnie oczekuje na operację. Brak możliwości podjęcia pracy jest dla pani Danuty jest bardzo trudna. Obecnie siłę daje jej wiara w Boga.
Jedną z rodzin możesz wesprzeć, klikając tutaj.
ŁN
Napisz komentarz
Komentarze