Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Młodzi kierowcy się nie rozpędzą. Ministerstwo pokazało dokument

Poważne ograniczenia dla osób, które prawo jazdy dopiero zdobyły albo mają je od niedawna. Takich zmian chce rząd.

To pokłosie ostatnich głośnych wypadków, w których zginęli ludzie. Ministerstwo Infrastruktury od razu zapowiedziało, że zaostrzy prawo. Chodzi m.in. o publiczny i ogólnodostępny rejestr osób z czynnym zakazem prowadzenia pojazdów.

Zero tolerancji dla alkoholu albo utrata prawa jazdy

Część tych zmian, które teraz zostały potwierdzone w opisie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, były już ogłaszane. Między innymi, że prawo jazdy ma być odbierane także po przekroczeniu 50 km/h poza obszarem zabudowanym (obecnie tylko w zabudowanym). Ta zasada nie byłaby stosowana na autostradach i wybranych odcinkach dróg ekspresowych.

Inna ze zmian dotyczy młodych kierowców. Dla takich osób nie byłoby tolerancji w kwestii alkoholu. Przez dwa lata po zdobyciu „prawka” muszą mieć zawsze 0,00 promila. Dla innych kierowców dopuszczalny limit wynosi 0,2 promila.

Młody ma jechać wolniej i z doświadczonym kierowcą

Statystyki pokazują, że młodzi ludzie są sprawcami wielu wypadków w Polsce. Tymczasem rząd zamierza obniżyć granicę wieku, od której można starać się o prawo jazdy. Ale jednocześnie...

„Rząd zaplanował, że młodzi kierowcy – a prawo jazdy będą mogli uzyskiwać za pozwoleniem rodziców już w wieku 17 lat – będą do ukończenia 18 roku życia zobowiązani jeździć wyłącznie w towarzystwie dorosłego i doświadczonego kierowcy” – przytacza brd24.pl.

„Powyższe regulacje mają na celu zwiększenie mobilności młodych osób, co przyczyni się do ograniczenia zjawiska wykluczenia komunikacyjnego. Resort zaznacza, że przeanalizowano modele przyjęte w Austrii, Estonii, Francji, Danii, Luksemburgu, Holandii oraz w Niemczech, które umożliwiają osobom niepełnoletnim uzyskanie prawa jazdy kategorii B” – wyjaśnia prawo.pl.

Noga z gazu. Takie ograniczenia rząd nałoży na młodych kierowców

To nie jedyna nowość, jaka ma się znaleźć w prawie drogowym. Młody kierowca dostanie zakaz rozpędzania się na trasie. 

Przez pierwsze dwa lata będą mogli jeździć maksymalnie:

  • 50 km/h w obszarze zabudowanym, 
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama