Mieszkańcy naszego miasta bardzo chętnie korzystają z mapy zagrożeń. Od początku 2019 roku policjanci odnotowali 866 zgłoszeń, z których 517 zostało potwierdzonych. Najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania (271), spożywania alkoholu w miejscach publicznych (143), przekraczania prędkości (94), nieprawidłowej infrastruktury drogowej (87). Tutaj chodzi głównie o nieprawidłowe oznakowanie, bądź jego brak w wyniku działań np. wandali lub czynników naturalnych (drzewa, krzaki przesłaniające znaki). Ostatnim z elementów, który w odczuciu mieszkańców Elbląga stanowił zagrożenie, to grupowanie się zdemoralizowanej młodzieży. Takich zgłoszeń było 51. Jeżeli chodzi o okres wakacyjny to wygląda to bardzo podobnie. Od 1 lipca policjanci odnotowali 133 informacje zgłoszone poprzez KMZB. 81 zostało potwierdzonych. W czołówce wakacyjnych zgłoszeń i na samym szczycie plasuje się: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (36), nieprawidłowe parkowanie (36), przekraczanie prędkości (18), gromadzenie się młodzieży (10) oraz gromadzenie się osób bezdomnych (9).
Służby sprawdzają zagrożenia na bieżąco, a potwierdzone zgłoszenia oznaczają, że policjanci pojechali na miejsce i zweryfikowali konkretną informację. W tym miejscu przypominamy, że że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji i tam kliknąć w baner z logo mapy. Przekazanie informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi.
Funkcjonariusze proszą o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Uwagi i spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania mapy można kierować na adres: [email protected]
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Napisz komentarz
Komentarze