Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Jaką pełni rolę? [FOTO]

Wyspa Estyjska zlokalizowana jest na Zalewie Wiślanym ok 4,5 kilometra od kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, na wysokości Przebrna. Ma kształt elipsy. Jaką pełni rolę?
Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Jaką pełni rolę? [FOTO]

Autor: Krzysztof Paluszyński

Wyspa ma powierzchnię ok. 181 ha, kształt elipsy oraz obwód wynoszący 4,9 km. Jej kształt został wyznaczony za pomocą stalowych ścianek. Wyspa przetrwała już zimy z pochodem lodu, co udowodniło, że wybrana konstrukcja i zaprojektowane przekroje spełniły swoje zadanie i może ona być bezpiecznie użytkowana przez następne lata.

"Aktualnie wyspa stanowi pole refulacyjne dla urobku, pochodzącego z prac czerpalnych i podczyszczeniowych z toru wodnego na rzece Elbląg. Do jej wnętrza planuje się zdeponować urobek w ilości około 9 mln m3 i szacuje się, że jej całkowite zalądowienie może potrwać około 10 lat"

- mówi nam Magdalena Kierzkowska, Rzecznik Prasowy Urzędu Morskiego  w Gdyni.

Docelowo wyspa ma być zagospodarowana w kierunku zmiennowilgotnych łąk kośnych z klasy Molinio-Arrhenatheretea, które są optymalnym siedliskiem lęgowym ptaków siewkowych oraz blaszkodziobych. Działania, zmierzające do ukształtowania siedliska łąkowego na wyspie, przyczynią się do jej wykorzystania jako miejsce odpoczynku dla ptaków w okresie migracji.

Jak przekazała nam Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni, dotychczas na wyspie w największej ilości (powyżej 150) zaobserwowano ptaki nielęgowe: gęgawa, mewy, siewka złota, biegus zmienny, głowienka, czajka, siewkowce, kormorany oraz lęgowe: rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna.

Pojemność całkowita wyspy to 9,2 mln m3. Do tej pory do jej wnętrz odłożono:

z etapu I odłożono urobek w ilości: 195 000 m3
z etapu II odłożono urobek w ilości: 888 908,7 m3
z etapu III odłożono urobek w ilości: 2 468 218,55 m3
z etapu IV na chwilę obecną odłożono urobek w ilości: około 200 000 m3.

Zdjęcia

Krzysztof Paluszyński
Krzysztof Paluszyński

Łukasz Nosarzewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama