Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Badajmy się, nie tylko w październiku...

Trwa miesiąc świadomości raka piersi czyli różowy październik. To dobra okazja, aby przypomnieć elblążankom, że od listopada ubiegłego roku obniżony został wiek kobiet uprawnionych do darmowych badań piersi. Do bezpłatnego badania mammograficznego mogą korzystać kobiety już od 45 roku życia.
Badajmy się, nie tylko w październiku...

Badanie mammograficzne jest bardzo ważnym badaniem w diagnostyce raka piersi i powinno się je wykonywać co 2 lata chyba, że znajdujemy się w grupie ryzyka to wtedy takie badania przysługuje raz na rok. Przysługuje je kobietom do 74 roku życia. Bezpłatną mammografię można wykonać a np. w Szpitalu Miejskim. Badanie wykonywane jest na bardzo nowoczesnym sprzęcie. Na wyniki czeka się około 2 tygodnie. Kolejki nie są długie, a badanie jest bezpłatne. Wystarczy zarejestrować się telefonicznie w godzinach od 8 do 15 pod nr tel. 55 23 04 225.

Nie tylko rak piersi…

Innym kobiecym nowotworem poza rakiem piersi, który bardzo często dotyka kobiety to rak szyjki macicy. Niestety jak informuje Warmińsko-mazurski Oddział NFZ mieszkanki naszego województwa nie wykonują profilaktycznej cytologii. Na 133 tys. uprawnionych do wykonania badań kobiet w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy bezpłatną cytologię wykonało zaledwie 12 tys. 

Warto wspomnieć, że rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Badanie cytologiczne pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie.

W tym roku prawie 133 tysiące mieszkanek naszego województwa jest uprawnionych do wykonania badań w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Do dnia dzisiejszego bezpłatną cytologię wykonało zaledwie 12 585 kobiet. 

– wyjaśnia Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa Warmińsko- Mazurskiego Oddziału NFZ. 

Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy (przez ginekologa lub położną) do oceny pod mikroskopem. Badanie cytologiczne umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, gdy nie występują żadne objawy.  Wymaz cytologiczny jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Badanie można wykonywać raz na trzy lata. 

W tym roku z powodu raka szyjki macicy w lecznictwie szpitalnym leczono 466 pacjentek. Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Każda kobieta, w każdym wieku, może być narażona na zachorowanie. Warto zatem pamiętać o profilaktyce i wykonać bezpłatną cytologię

– zachęca Magdalena Mil. 

 

AG


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama