Dzisiejszy marsz miał na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest profilaktyka, a także na to, że zawsze warto dbać o zdrowie i regularnie się badać.
Amazonki pokazują, że z rakiem można wygrać, trzeba walczyć i wierzyć w dobre zakończenie.
"Naszym zadaniem jest to być świadectwem dla kobiet, które usłyszały ten wyrok - popatrzcie na nas, my też żyjemy i wy też możecie, tylko się postarajcie. Jesteśmy właściwie po to żeby wspierać kobiety przez zabiegiem, ale również po zabiegu. My przeszłyśmy tę ścieżkę, więc powiemy więcej niż lekarz, bo lekarz powie tylko od strony leczenia, a my powiemy od strony emocjonalnej. (...) Jesteśmy po to by dawać nadzieję"
- mówiła nam Danuta Tchorowska, Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.
"Marsz ma znaczący tytuł: "Kocham Cię życie", to jest właściwie to, co my sobą wyrażamy. Na pewno choroba odcisnęła ogromne piętno na psychice, ale my się staramy cieszyć każdym dniem i wiele spraw jest zwyczajnie błahych"
- dodała w rozmowie z nami Danuta Tchorowska, Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.
Zdjęcia z marszu "Kocham Cię życie"
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi.
Kilka faktów związanych z rakiem piersi:
- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
- Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Region geograficzny jest czynnikiem istotnie modyfikującym ryzyko zachorowania na raka piersi. Porównanie ryzyka zachorowania Japonek będących emigrantkami do Stanów Zjednoczonych i mieszkanek Japonii wskazuje na wyrównywanie ryzyka rozwoju choroby nowotworowej u imigrantek w porównaniu do tego, które notowane jest u kobiet w nowym miejscu zamieszkania.
- W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
- Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).
- Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.
- Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
- Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).
- Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. różowy październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.
Cała rozmowa z z Danutą Tchorowską, prezeską elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek poniżej:
ŁN
Napisz komentarz
Komentarze