Odnoszą się one do różnej tematyki. W mieście znajdziemy murale o ważnym historycznym znaczeniu, jak ten upamiętniający sprawę elbląską czy mural przy ulicy Grochowskiej wykonany przez uczniów III LO w Elblągu, nawiązujący do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uwagę zasługują również murale przypominające o przeszłości miasta chociażby te znajdujące na pod tunelem pieszo-rowerowym pod wiaduktem na ul. Lotniczej, odwołujące się ważnych i charakterystycznych miejsc Elbląga, mural dźwiękowy”, który powstał na ścianie kamienicy, znajdującej się nieopodal Ratusza Staromiejskiego czy mural na ekranie akustycznym przy pętli tramwajowej przy ul. Ogólnej. Ciekawe murale w naszym mieście znajdują się również w Parku Planty, budynku mieszkalnym przy ul. Skrzydlatej, budynku siedziby Zarządu Budynków Komunalnych, budynku PTTK czy na terenie SP 4 przy ulicy Mickiewicza.
W ostatnich latach zainteresowanie muralami w Elblągu znacznie wzrosło, a mieszkańcy coraz chętniej angażują się w projekty związane z ich powstawaniem. W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w inicjatywie ogólnomiejskiej zgłoszono również nowy projekt, który zakłada stworzenie kolejnych wielkoformatowych malowideł. Koszt zadania to 10 tys. zł.
Elbląg nie jest jedynym miastem w regionie, które postawiło na murale. Również Braniewo posiada swoje własne malowidła. Murale nie tylko upiększają tu przestrzeń publiczną, ale stają się także wyjątkową atrakcją turystyczną. W Braniewie aktualnie są 4 murale. Przedstawiają nowy herb miasta, plan Braniewa z 1635 roku oraz nazwę braniewskiego klubu sportowego „Zatoka Braniewo” wraz z rokiem założenia. Ostatnio został odsłonięty tam kolejny mural, poświęcony błogosławionej Reginie Protmann – założycielce Zgromadzenia św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy, a także patronce Braniewa.
OBEJRZYJ MATERIAŁ VIDEO:
AG
Napisz komentarz
Komentarze