Policja konfiskuje pojazd w trzech przypadkach. Po pierwsze - kiedy zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu. Po drugie, w przypadku spowodowania wypadku z zawartością alkoholu powyżej 0,5 promila. I po trzecie kiedy nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo będzie w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
W tych przypadkach policja zajmuje tymczasowo pojazd na siedem dni, pojazd trafia na parking depozytowy. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, po czym sąd orzeka przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa.
W sprawie konfiskaty zapadły już pierwsze wyroki w elbląskim sądzie
"W sądach Okręgu elbląskiego orzeczono przepadek pojazdu w 13 sprawach. W siedmiu sprawach orzeczenia są prawomocne. W jednej sprawie prawomocnie orzeczono przepadek równowartości pojazdu"
- poinformował nas SSO Arkadiusz Kuta Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.
Teraz sprzedaż. Wiadomo, kto ma się nią zająć
Co ze sprzedażą samochodów, w sprawie których zapadły już prawomocne wyroki?
Przepisy, które mają uruchomić tę wielką licytację, są już gotowe i wiadomo, jak będzie wyglądała sprzedaż. Egzekucję ma prowadzić naczelnik urzędu skarbowego.
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce na rynku pojawi się do kupienia wiele samochodów odebranych tym, którzy zagrażali nam na drogach.
A Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia: „Wszelkie czynności dotyczące sprzedaży (...) pozostają w gestii organu urzędu skarbowego (...)”.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze