Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Żuławy zabezpieczone przed powodzią? Wkrótce ruszą inwestycje

RZGW w Gdańsku przygotowują się do uruchomienia trzeciego etapu projektu Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław, który będzie dofinansowany w ramach unijnego programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko).
Żuławy zabezpieczone przed powodzią? Wkrótce ruszą inwestycje

Głównymi inwestycjami realizowanymi w tym etapie będzie doszczelnienie wałów na odcinku wiślanym. 

"To kilka odcinków, którym brakuje przepony, która dodatkowo zabezpiecza te wały przed przesiąkaniem jak i przed zwierzętami ryjącymi. Ważnym zadaniem, które będzie realizowane, jest przebudowa ujścia Wisły. Zadanie to było sukcesywnie rozwijane w poprzednich etapach i będzie kontynuowane. Ostateczna lista inwestycji wchodzących w skład projektu jest jeszcze przygotowywana"

– wyjaśnia Bogusław Pinkiewicz rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku. 

Na inwestycje, które wejdą w skład projektu, będzie przeznaczone 410 mln zł.

Program „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)” zwanego „Programem Żuławskim – 2030” zakłada trzyetapowe zwiększenie skuteczności ochrony przeciwpowodziowej  Żuław Wiślanych w dwóch kontekstach.

Pierwszy to bezpośrednia ochrona przed zagrożeniem powodziowym ludności i dóbr materialnych znajdujących się na tym terenie. Drugi kontekst dotyczy ułatwienia harmonijnego funkcjonowania i kontynuacji zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru, który zależy od prowadzenia ochrony przeciwpowodziowej.

Przypomnijmy, że Żuławy Wiślane dzielą się na: Żuławy Gdańskie, Żuławy Wielkie oraz Żuławy Elbląskie. Na terenie Żuław znajduje się wiele, niedostrzegalnych dla ludzkiego oka uwypukleń oraz powierzchni położonych poniżej poziomu morza, tworząc tym samym obszar depresyjny. Zarazem jest to kraina o najbardziej rozbudowanej sieci rzecznej, naturalnej i sztucznej. Ze względu na specyficzne warunki przyrodnicze i hydrologiczne, Żuławy funkcjonują gospodarczo dzięki osłonie przeciwpowodziowej. 

Klęska żywiołowa, taka jak powódź, zostawiła już dawno po sobie ślad na kartach naszej historii. Pierwsza udokumentowana informacja o powodzi na Żuławach pochodzi z 1328 roku.

AG


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Miki 08.10.2024 14:24
Lepiej niech też pogłębią rzekę Dzierzgonka,cała a szczególnie w miejscowościach Stare Dolno ,Dzierzgonka,bo teraz jest tak zarośnięta że można po niej przejść

Reklama
Reklama