Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy w EPWiK-u dojdzie do strajku?

Zaostrza się konflikt w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Z przeprowadzonego w wakacje referendum strajkowego wśród pracowników przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa wynika, że większość z nich opowiedziała się za strajkiem.
Czy w EPWiK-u dojdzie do strajku?

W maju bieżącego roku prezydent miasta, Michał Missan zobowiązał się do przeprowadzenia audytu w EPWiK i zbadania ewentualnych nieprawidłowości w zarządzaniu spółką przez prezesa, Marka Misztala. W razie potwierdzenia nieprawidłowości, prezes miał zostać zdymisjonowany. Prezydent miasta deklarował też, że sprawdzi, czy w innych spółkach miejskich w Elblągu jest dodatek stażowy. Obiecał, że jeżeli taki dodatek obowiązuje w innych spółkach, to wejdzie on w życie również w EPWiK.  Niestety od tamtych rozmów minęło już kilka miesięcy i nic się nie zmieniło. W razie niespełnienia naszych postulatów, wkrótce nasz związek powróci do działań protestacyjnych, w tym nie wykluczamy przystąpienia do akcji strajkowej. 

- tłumaczy Piotr Szumlewicz, Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa 

 

Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Elblągu wynika, że prezydent Elbląga zgodnie z ustaleniami zlecił przeprowadzenie zewnętrznego audytu  dot. działalności EPWiK. 

Wyniki audytu zostaną przedstawione prezydentowi w tym tygodniu. Po analizie, powyższe informacje w pierwszej kolejności zostaną przedstawione Prezesowi EPWiK i przedstawicielom związków zawodowych. Zgodnie z ustaleniami Prezydenta z majowego spotkania z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług, została także przeprowadzona analiza dodatków stażowych oraz wysokości wynagrodzeń w miejskich spółkach oraz w spółkach wodociągowo – kanalizacyjnych funkcjonujących na terenie naszego kraju. Jednocześnie informuję, że Prezes EPWiK zobowiązany został do jak najszybszego wypracowania porozumienia ze związkowcami. 

– wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga, Michała Missana.

Do naszej redakcji  trafiło również pismo, które znalazło się na tablicy ogłoszeń  EPWiKu, czytamy w nim m.in.,  że spółka jest zaniepokojona naciskami i stanowiskiem z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług w Elblągu, zmierzającego do przyznania dodatków stażowych. Przyznanie dodatków mogłoby przynieść korzyści przede wszystkim pracownikom o najdłuższym stażu, a jest ich 135, żadnej podwyżki nie otrzymałoby ok. 90 pracowników.  Związek ten jest w sporze zbiorowym. 

Spółka przypomina, że podczas ostatnich rozmów miała nadzieję, że został wypracowany kompromis w kwestii płac. Sprawa stażowego miała być drugoplanowa.  (…) Średnia płaca w spółce za 2023 rok wyniosła 6887 zł brutto, która w bieżącym roku wzrosła o około 600 zł brutto. Wdrożenie dodatku stażowego w sposób istotny rozwarstwiłoby wynagrodzenia w spółce, dyskryminując pracowników z niższym stażem. W myśl idei Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług w Elblągu istotą jest staż, a nie kompetencje, umiejętności i wykształcenie.  (…) Przeciętne wynagrodzenie w spółce jest obecnie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w województwie warmińsko-mazurskim  aż o ponad 21 proc. 

- czytamy w piśmie.

 

Do sprawy powrócimy.

 

 

AG


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama