Film skupia się na latach spędzonych przez Pabla Picassa w Paryżu – mieście, które stało się drugim domem artysty. Hiszpański malarz, pochodzący z Malagi, szybko zyskał uznanie w artystycznych kręgach, rewolucjonizując sztukę XX wieku. Mimo że jako imigrant znajdował się pod nadzorem policji, jego niezwykłe podejście do sztuki otworzyło mu drzwi do paryskich salonów. Picasso był artystą intensywnie pracującym, a jego styl ciągle ewoluował. Z trudem rozstawał się ze swoimi dziełami, co oddaje jego słynne powiedzenie: „Jestem swoim najlepszym kolekcjonerem”. Dziś około 5 tysięcy jego prac stanowi część kolekcji paryskiego Muzeum Picassa.
Dokument w reżyserii Philipa Risi nie tylko portretuje samego artystę, ale także ukazuje burzliwą historię XX wieku i zmieniający się Paryż, który Picasso współtworzył swoim talentem. Film pozwala widzom zajrzeć na wystawę zorganizowaną w Muzeum Picassa z okazji 50. rocznicy śmierci artysty. Scenografię tej wyjątkowej ekspozycji zaprojektował znany brytyjski designer Paul Smith.
Oprócz podróży po twórczości Picassa, film „Picasso. Buntownik w Paryżu” analizuje symbolikę jego dzieł, a eksperci i kuratorzy wyjaśniają, jak wpływy osobiste i zawodowe kształtowały jego styl. Dokument porusza także mroczniejsze aspekty jego życia, przypominając o roli kobiet w jego biografii i twórczości – często niedocenianych, choć kluczowych dla jego sukcesu.
Cykl dokumentów o sztuce kontynuowany będzie kolejnymi filmami: „Andy Warhol. Amerykański sen” (15 października) oraz „Hopper. Amerykańska Love Story” (19 listopada).
4o
Napisz komentarz
Komentarze