Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Elbląskie przedszkole alarmuje!

Z początkiem roku szkolnego, oprócz nowych podręczników i zajęć, pojawia się także mniej przyjemny temat – wszawica. To uciążliwe zjawisko, które co roku dotyka wielu dzieci w elbląskich szkołach i przedszkolach, powraca niezmiennie wraz z końcem wakacji.
  • Źródło: gis.gov.pl
Elbląskie przedszkole alarmuje!

Źródło: www.freepik.com

Ta niepozorna, choć uciążliwa dolegliwość, co roku daje się we znaki zarówno uczniom, jak i ich rodzicom. Wszawica, choć niegroźna dla zdrowia, bywa kłopotliwa i wymaga szybkiej interwencji, aby nie rozprzestrzeniała się wśród dzieci. 

- W naszym przedszkolu w tym roku to prawdziwa plaga wszawicy. W każdej grupie jest coraz więcej przypadków. Zdecydowaliśmy nawet na wydrukowanie ulotek dotyczących profilaktyki leczenia dla rodziców. Niestety wielu z nich bagatelizuje sprawę i nie stosuje się do naszych zaleceń, dlatego problem wciąż powraca - mówi dyrektorka, jednego z elbląskich przedszkoli.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. 
Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami. Mogą występować przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem.  Konsekwencją tego jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzi do stanów zapalnych i otwiera drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych  – dodaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Oto kilka prostych zasad może uchronić Ciebie i Twoje dziecko przed wszawicą:

-  dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni i za uszami);

- staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów;

- podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych upinaj lub związuj włosy dziecka;

- przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej;

- uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką)

oprac. AG


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Matka 2 dzieci do 21 12.09.2024 18:21
Plaga jest od 3 lat w sp21 . Moje dziecko ciągle zaraża się w szkole chciałby mieć dłuższe włosy ale może pomarzyć . Chory system gdzie Pani pielęgniarka nawet nie może dotknąć dziecka bez zgody rodzica . Sprawdzać głów też nie może to jak my mamy z tym walczyć. Preparaty dostępne w każdej aptece ale nie lepiej żeby cierpiały dzieci z całej klasy , tylko wrócił do szkoły znowu wszy koszmar u nas matki dzieci już chcą przepisywać dzieci bo systemu nie da się przeskoczyć . Kiedyś dziecko z brudną głową było po cichu odsyłane do domu i sprawdzane po powrocie a teraz nic nie wolno .

Reklama
Reklama